Bilinçli Ziyaret Verimliliği Artırır

mimarizm.com/Filiz Yavuz / 09 Mayıs 2009
Yapı-Endüstri Merkezi tarafından bu yıl 32.'si düzenlenen Uluslararası YAPI/TURKEYBUILD 2009 İstanbul Fuarı tüm hızıyla devam ediyor. İlk iki günü geride kalan fuar, yabancı heyetlerin akınına uğrarken, biz de 1. salona yerleştirilen üniversitelerin standlarını ziyaret ettik ve araştırma görevlilerine lisans eğitiminde yapı fuarlarının önemini sorduk.

Mimarlık eğitiminde yapı fuarlarının önemine işaret eden İstanbul Teknik Üniversitesi Mimarlık Fakültesi Mimarlık Tarihi Anabilim Dalı Araştırma Görevlisi Dr. Aydın Polat , öğrencinin kafasındaki bir probleme yönelik olarak fuarı kullanmasının ve bu anlamda fuar bilgisi edinmesinin daha faydalı olacağını ifade etti.

Polat sözlerine şöyle devam etti:

"Mimarlık eğitim sürecinin ilk kısmı teoriktir. Daha sonra eğitime pratik, yapısal ve teknolojik anlamda bir takım unsurlar dahil olur. Süreç öğrencilerin kapsamlı ve gerçeğe yakın uygulama projeleriyle son bulur. Dolayısıyla mimarlık öğrencilerinin, bir noktadan itibaren yapı fuarlarını izlemelerinin teşvik edilmesi gerektiğini düşünüyorum. Fakat bu noktada fuarda sergilenen malzemelerin, teknolojilerin ve her tür unsurun birer araç olduğunu unutmamak gerek. Bu araçları kullanabilmek için ortada bir problem olmalı, o problem de öğrencinin almış olduğu iş, ödev ya da görevdir. Yani öğrencinin fuara kafasında bir problemle gelmesi ve o probleme burada çözüm araması, fuarı şuursuzca dolaşmasından çok daha önemli diye düşünüyorum."

Fuarların eğitici yönünü anlatmak için Milano Tasarım Fuarı'na işaret eden Polat, Milano Tasarım Fuarı'nda fuar bilgisine akademik anlamda ihtiyaç duyan öğrenci ve akademisyenler için de etkinlikler düzenlediğini dile getirerek, bu durumun Yapı-Endüstri Merkezi'nin misyonu içinde zaten yer aldığını belirtti.


İlişkili Haberler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :