Yapı Fuarı'nda Detay Görmek...

mimarizm.com / Filiz Yavuz / 10 Mayıs 2009


Yapı-Endüstri Merkezi
tarafından bu yıl 32.'si düzenlenen Uluslararası YAPI/TURKEYBUILD 2009 İstanbul Fuarı'nda araştırma görevlilerine yönelttiğimiz "Lisans eğitiminde yapı fuarlarının önemini nedir?" sorusuna mimarlık öğrencileri ile de yanıt aradık. Sadece İstanbul'daki okullardan değil Edirne ve Ankara gibi illerden fuarı görmek için gelen öğrenciler, mimarlık eğitiminde yapı fuarlarının özellikle detay görmek anlamında faydalı olduğunu söylediler.

Fuarın girişinde konuştuğumuz Trakya Üniversitesi Mimarlık Bölümü 4. Sınıf öğrencisi olan Ömer Faruk Porsuk, dördüncü sınıf olmasına rağmen ilk kez geldiği Yapı fuarına gelme sebebini "teknoloji ve malzeme bilgisinin eksikliğini hissetmek" şeklinde açıklarken, Gazi Üniversitesi Mimarlık Bölümü 3. Sınıf öğrencisi Zehra Keskin ise Yapı dersi için detay çizimleri konusunda üst sınıflardan yardım almak yerine, fuarda firmalarla görüşmenin çok daha akılcı olduğunu ifade ediyor.

Keskin sözlerine şöyle devam ediyor:

"Fuarlar detay görmek açısından çok faydalı. Ankara fuarı da aslında detay anlamında ufuk açıcı, fakat İstanbul fuarı iç tasarım anlamında da çok geliştirici. Yapı dersinde hocamız İstanbul fuarının, Avrupa'daki pek çok fuardan daha büyük olduğunu söylemişti. Ben de iki yıldır, günübirlik İstanbul'a geliyorum fuar için."Merve Ayaz, Trakya Üniversitesi, Mimarlık 2. Sınıf:

İlk kez fuara geliyorum, tahminimden çok daha büyükmüş. Gördüğüm kadarıyla fuarın projelerde yardımcı olabileceğini düşünüyorum. Bu anlamda broşürlerdeki detaylar kullanılabilir. Ne diyeyim; yeni şeyler görmek açısından fuar iyi ki var.

Cansu Biçer, İstanbul Kültür Üniversitesi, Mimarlık1. Sınıf:

Yeniliklerin takibi açısından fuarın önemli olduğunu düşünüyorum.Yeni malzemeler tanıdım örneğin işlemeli camlar gördüm. İlham kaynağı denilebilir yani fuar için.

Zeynep Sümbül Enhoş, İstanbul Teknik Üniversitesi, Mimarlık 2. Sınıf:

Hem malzeme çeşitliliğini görmek açısından hem de malzemelerin kullanım alanını görmek açısından fuarlar önemli. Proje detaylarını fuardan bulmak kolay oluyor.

Örneğin ben Yapı Elemanları Tasarımı dersinde kullandığımız malzemelerin çizimlerini arıyordum, buldum.
İlişkili Haberler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :