Çin'de Güneş, İstanbul'da Changzhou Xinwang Green Energy

mimarizm.com / Filiz Yavuz / 10 Mayıs 2009


"Yenilenebilir enerji"
başlığı altında yer alan güneş enerjisinin önemi, özellikle iklim değişikliği ve küresel ısınmanın sonucu olarak kuraklık, sel baskınları gibi doğal afetlerin sıkça görülmeye başlamasıyla birlikte arttı. Güneş enerjisinin mimariye yansıması ise güneş enerjisinden yararlanan tasarımların sayısının çoğalmasıyla kendini belli etti.

Çok az miktarda ilave enerji ile sıcak suyun, ısının ve ışığın elde edilmesinin amaçlandığı yöntemin mimaride kullanılabilirliğini sağlamak için güneş enerjisi ısıtıcısı, vakum tüplü güneş enerjili su ısıtıcısı gibi araçlar üreten "Changzhou Xinwang Green Energy" firması ürünlerini tanıtmak için 32. Uluslararası Yapı İstanbul Fuarı'ndaydı.

"Yüksek kaliteli" Çin ürünleri

Dünyada, Çin mallarının kalitesiz olduğuna dair bir algının olduğu ve kendilerinin pazar yaratma konusunda bu algıdan etkilenip etkilenmedikleri yolundaki soruya, duvardaki kalite sertifikalarını işaret ederek cevap veren Changzhou Xinwang Green Energy Pazarlama Müdürü Kathy (soy isim kullanmıyor), Çin'de evler, hastaneler, fabrikalar, oteller ve yüzme havuzları gibi pek çok alanda güneş enerjisinin kullanıldığını ifade etti.

Türkiye'de ve özellikle İstanbul'da güneş enerjisi kullanımı ve üretimi anlamında büyük bir boşluğun olduğunu söyleyen Kathy, gelecekte Türkiye'nin bu alanda önünün açık olduğunu dile getirerek "yüksek kaliteli" ürünleri aracılığıyla Türkiye pazarında yer alabileceklerine inandıklarını ifade etti. Kathy, fuar yaptıkları görüşmelerde ürünlerinin beğenildiğini dile getirdi.

Renkli İstanbul

İlk kez geldiği İstanbul'u çok beğendiğini söyleyen Kathy, beyaz renkteki evleri görmeye alıştığı Çin'den sonra İstanbul'u görmenin kendini şaşırttığını ifade ederek şöyle konuştu:

"İstanbul çok büyük bir kent. Pek çok ağaç, pek çok çiçek var etrafta ve bunlar bence kent açısından çok güzel. Özellikle rengarenk evler ve tarihi yapılar çok ilgimi çekti."

 


İlişkili Haberler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :