Zaha Hadid’in Ev Eşyaları Koleksiyonu Maison&Objet 2016’da Tanıtıldı

Tuba Tellioğlu Şeren / 17 Eylül 2016
Zaha Hadid’in merakla beklenen ve kendi mimari formlarından yola çıkılarak tasarlanan Ev Eşyaları Koleksiyonu ilk kez, 2-6 Eylül 2016 tarihleri arasında Paris’te gerçekleşen Maison&Objet Fuarı’nda görücüye çıktı.

Yılın ilk aylarında bir kalp krizi sonucu beklenmedik bir biçimde yaşamını yitiren Hadid, ölümünün hemen öncesinde, 2016’da piyasaya sürülmesi planlanan bir ‘Ev Eşyaları Koleksiyonu’ üzerinde çalışıyordu. Mimar, koleksiyondaki her bir parçada kendi mimarisinde var olan formları kullanmayı amaçlıyordu.

Mimarın kendi adıyla piyasaya sürdüğü yeni koleksiyon, bir dizi kokulu mum, ev kokusu, sofra takımı, vazo ve soyut bir satranç takımından oluşuyor.

Koleksiyondaki bazı tasarımlar Hadid’e özgü akışkan formlardan oluşurken bazılarında ise görsel oyun ve optik illüzyonlar hakim. “Benim tasarladığım objeler ve mimarim arasında her zaman bir bağlantı oldu. İlk projelerimizden bazıları iç mekan ve ürün tasarımlarımızın altyapısını oluşturuyor” demişti New York Guggenheim Müzesi’nde gerçekleşen retrospektif sergisinin açılışında Zaha Hadid.  

“Bu tasarım objeleri benim ve ekibim için çok önemli” şeklinde açıklamasına devam etmiş ve eklemişti: “Farklı mecralarda, farklı ölçeklerle çalışmak ve bu sayede fikirlerimizi ifade etme şansını yakalamak yaratıcılığımızı arttırıyor ve bize ilham veriyor; bu devam eden tasarım araştırmalarımızın da önemli bir parçasını oluşturuyor.”

‘Icon’ olarak adlandırılan bir dizi kahve fincanı, Heydar Aliyev Merkezi ve Londra Su Sporları Merkezi gibi Hadid’in önemli yapılarından ilham alınarak tasarlanmış. Mimarın soyut bazı taslak çizimleri ise cam koleksiyonunun desenlerini oluşturuyor.

 

 

 

Ölümünün ardından koleksiyon ekibi tarafından, mimarın son 40 yıl içinde oluşturduğu geniş çizim ve resim arşivinden yararlanılarak tamamlanmış.


İlişkili Haberler
Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :