TeamFores’ten Motosiklet Tutkunlarına Dinamik ve Bütüncül Tasarım

mimarizm.com / 18 Ağustos 2016
TeamFores Mimarlık tarafından Ataşehir’de tasarlanan DRD Motorbikes Honda, sürdürülebilir, çağdaş ve minimalist tasarımının yanı sıra dinamik ve endüstriyel detaylarıyla öne çıkıyor.

Başta otomotiv ve kiralama sektörleri olmak üzere farklı iş kollarında faaliyetlerini başarıyla sürdüren Derindere Şirketler Grubu’nun yenilikçi girişimlerinden biri olan DRD Motorbikes için TeamFores tarafından tasarlanan Honda motosiklet showroom'u; satış departmanı, mağaza, servis ve ofis oluşumlarıyla fonksiyonel ve bütüncül bir tasarım sunuyor.

Mimar Serter Karataban’ın kurucusu olduğu TeamFores Mimarlık’ın Ataşehir’de Derindere Şirketler Grubu’nun yeni girişimi olan DRD Motorbikes için tasarladığı 1.200 m2’lik showroom, güçlü marka kimliğinin yansıtıldığı dinamik tasarımı, her detayın fonksiyonel bir şekilde çözümlendiği bütüncül yapısı ile Honda’nın performans ve görselliğe önem veren yaklaşımına paralel bir mimari anlayışla tasarlanmış. Aydınlatma armatürlerinden merdiven korkuluk detaylarına, ayrıştırma ünitelerinden mobilyalara kadar tüm detayların TeamFores Mimarlık tarafından özel olarak tasarlandığı DRD Motorbikes Honda’da, daha önce motosiklet showroom’larında uygulanmayan bir tasarım anlayışı ortaya konulmuş.

DRD Motorbikes Honda

DRD Motorbikes Honda

Motosiklet tutkunu sayısının gün geçtikçe artmasına ve kalite standartlarının yükselmesine rağmen motosiklet showroomları tekdüzelikten kurtulamayan, karmaşık bir yapıya sahip. DRD Motorbikes Honda bu durumdan yola çıkarak motosiklet tutkunlarına daha sade, marka kimliğine daha uygun bir satış ve servis alanı sunuyor. Honda motosiklet showroom'u, araç servislerinin bile birçoğunda bulunmayan titizlik ve bütünlükle ele alınmış. Alt katta yer alan ve adeta bir laboratuvar konseptinde tasarlanan 400 m2’lik servis alanı, yedek parça deposu, soyunma odaları ve duş alanlarıyla 5 yıldızlı bir otel konforu ortaya çıkarılmış. Mutfak ile entegre eğitim odası, toplantı ve eğitim amaçlı kullanılmasının yanı sıra yemek salonu olarak da hizmet vermesi açısından fonksiyonel bir anlayışla ele alınmış.

DRD Motorbikes Honda

Showroom’un giriş katında yer alan 200 m2’lik açık satış alanında sergilenen motosikletlerin yanı sıra müşterilerin servis ve satış danışmanlarına rahatlıkla ulaşabilecekleri iki ayrı geçiş sağlanmış. Ana kapıdan girildiğinde Honda’nın hobi motosikletlerinin arasından geçilerek ulaşılan karşılama bankosunun hemen arkasındaki kontrollü kapı ile müşterilerin servise girmesi engellenirken, danışmanın rahatlıkla servis alanına geçmesi amaçlanmış. Servis girişinde konumlandırılan ekran sayesinde de müşterilerin alt kat servis bölümünde motosikletleri ile ilgili yapılan işlemleri rahatlıkla izleyebilmeleri sağlanmış. Motosikletlerin sergilendiği alan olarak tasarlanan giriş kattaki karşılama bankosunun hemen arkasında konumlandırılan şeffaf merdiven, üst kata ulaşılmasının yanı sıra merdivenin arka kısmında yer alan mağaza ile giriş bölümü arasında bir seperatör olarak konumlandırılmış.

DRD Motorbikes Honda

DRD Motorbikes Honda

“Shop in shop” konseptiyle tasarlanan ve motosiklet tutkunlarının ihtiyacı olan tüm aksesuar ve tamamlayıcı ürünlerin yer aldığı mağazanın ferah iç mekanı, ürünlerin tamamı müşterilerin görüş açısında olacak şekilde tasarlanmış. Aynı katta yer alan yönetici odası ve açık ofis alanının tam karşısındaki büyük camın, bahçede konumlandırılan Bonzai tip zeytin ağacına bakması, doğanın iç mekanla buluştuğu bir etki oluşturmuş. Giriş kat ve servis alanında tüm tesisat ve altyapı sistemleri dekorasyonun bir parçası olarak ön plana çıkarılırken; yakalanan endüstriyel hava ile aynı zamanda ekonomik bir uygulama ve bakım/onarım kolaylığı da sağlamış.

DRD Motorbikes Honda

DRD Motorbikes Honda

Kat yüksekliğinden kazanılan 150 m2’lik üst katta ise genel müdür odası, muhasebe departmanı ve toplantı odası konumlandırılmış. Bu kapalı hacimler, özel müşteriler ve hobi motor kullanıcıları için konumlandırılan lounge alanlarıyla birleştirilmiş. Bu alanda eğitimler ve seyahatlerle ilgili sunumların yapılmasını mümkün kılacak bir ses ve görüntü altyapısı da oluşturulmuş. Hareketli çelik hasır panolar sayesinde ise mekanların istenildiğinde kısmen kapalı bir alan haline getirilebilmesi sağlanmış.

DRD Motorbikes Honda


İlişkili Haberler
Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :