Team Fores'in Akıllı Ofis Tasarımı DRD'yi Yukarı Taşıdı

mimarizm.com / 10 Haziran 2014

Team Fores'in, Türkiye'nin tamamı yerli sermayeli en büyük filo kiralama markası DRD için Kağıthane'de tasarladığı merkez ofis, firmanın 'En Çok Çalışılmak İstenen Şirketler Listesi'nde hızla üst sıralara çıkmasını sağladı. Sürdürülebilir, çağdaş ve akıllı ofis sistemiyle tasarlanan DRD Filo Kiralama merkez ofisinin hareketli, esnek ve pozitif çalışma anlayışı sunan iç mimarisi, personelin motivasyonunu ve şirketin verimliliğini de artırdı.Operasyonel filo kiralama sektörünün öncü firması DRD'nin Kağıthane'deki merkez ofisinin, mimar Serter Karataban liderliğindeki Team Fores tarafından kısa süre önce tamamlanan iç mekan tasarımı, şirket personelinin motivasyonunu ve verimliliğini artırmanın yanısıra, DRD'nin "En Çok Çalışılmak İstenilen Şirketler Listesi"nde ilk sıralara yükselmesini de sağladı.

1998 yılında kurulan ve 15 yılda, 26.000 araçlık filosuyla Türkiye'nin tamamı yerli sermayeli en büyük kiralama şirketi durumuna gelen DRD Filo Kiralama şirketinin mevcut merkez ofisleri artık büyümeyi kaldıramadığından, Kağıthane'deki 2.500 m2'lik yeni ofise taşınma planları 2013 yılı başında başlıyor. Firmanın kurumsal ve vizyoner üst yönetimi, yeni ofislerinin personel verimliliğini en üst seviyeye taşıyacak, orta vadedeki büyüme hedeflerini karşılayabilecek, esnek ve çağdaş bir anlayışıyla tasarlanması isteğiyle TeamFores'e başvuruyor.Tasarım ve Ar-Ge çalışmaları yaklaşık 8 ay süren, uygulaması ise 4-5 ay gibi kısa bir sürede tamamlanan ofisi oluşturan her metrekare TeamFores tarafından tek tek ve özenle tasarlandı. Çalışma masalarından toplantı oturmalarına, yazıcı ünitelerinden hareketli kesonlara, çöp ayrıştırma birimlerinden dosya depolama sistemlerine kadar her birim bu proje için özel olarak tasarlanarak hayata geçirildi.


Daha çok sosyal alan, daha yüksek motivasyon


Projeyi özel kılan ve akıllı yapan en önemli faktör, çalışma alanlarını daha az bir alanda çözümleyip, sosyal alanlara daha fazla yer sunma imkanı vermesi, bunu yaparken de çalışan motivasyonunu üst seviyede tutarak verimliliği artırması... Ofisin günümüz çalışanının değişen çalışma alışkanlıklarına akılcı ve sade çözümler sunan tasarımında mekanların çok fonksiyonlu olarak kullanılabilmesi, bu ölçekte bir proje için ihtiyaç duyulan alanı azaltarak, farklı fonksiyonlara da yer açabilme imkanı tanıyor. Sosyal donatıların kurgulanmasındaki başarı, aynı ofiste çalışan fakat birbirini tanımayan insanların kaynaşarak, doğru bir etkileşim sayesinde verimliliğini artırmasında da açıkça kendini belli ediyor. Sosyal hayata katkının başka bir parçası da tüm dinleri kucaklayıcı birer meditasyon alanı olarak düşünülen dua odaları...Enerji tasarrufu ve sürdürülebilirlik…

Teknolojiden de üst düzeyde faydalanılan DRD Filo Kiralama merkez ofisinde kullanılan otomasyon sistemleri sayesinde, mekanik koşullar ve aydınlatma, kişi sayısı ve kullanım senaryosuna göre çalışması ve gereksiz enerji tüketiminin önüne geçilmesini sağlıyor. Enerjinin dengeli kullanımı, gereksiz cihazları çalıştırmanın önüne geçtiğinden mekana akustik konfor olarak da yansıyor. Böylece, zaten jeotermal enerji ile iklimlendirilen bir binada bulunan ofisin tasarımı, enerji sürdürülebilirliğini de desteklemiş oluyor.


Özgür ve hareketli çalışma anlayışı

Eğitsellik ve sosyal sorumluluk yönü de göz ardı edilmeden tasarlanan mobilyalar, kullanıcıyı mekana ya da masaya bağlı olmaktan kurtarıp, özgür ve tümel mekanı sahiplenici bir ofis ortamı yaratıyor.Mobilyaların kullanımının kişiyi hareket etmeye yönelttiği ofiste, durağan ve rutin bir çalışma ortamının önüne geçilmek istenmiş. Çalışma masalarından toplantı oturmalarına, yazıcı ünitelerinden hareketli kesonlara, çöp ayrıştırma birimlerinden dosya depolama sistemlerine varıncaya kadar her şey bu proje için özel olarak tasarlanarak hayata geçirilmiş. 
 
Türkiye'nin önemli sanatçı ve tasarımcılarının da projeye yadsınamaz katkıları olduğunu not düşmek gerekir. Türkiye'nin önemli ressamlarının her mekan için özenle seçilen eserleri, ofisin geneline sanat galerisi niteliği kazandırırken, TeamFores'e ait tasarımların yanında Aziz Sarıyer, Derin Sarıyer ve Tanju Özelgin gibi ünlü tasarımcıların ürünleri ve mobilya çözümleri de mekanlara değer katan diğer unsurlar olarak dikkat çekiyor.

"Akıllı ofis, hastalıkları önlerken motivasyonu artırıyor"

Team Fores kurucu ortağı Serter Karataban'ın projeye ilişkin değerlendirmesi şöyle:

"Bir ofis neden akıllı olmalıdır, nasıl akıllı olur? Günümüz beyaz yakalı çalışanlarının ortak problemi, özellikle de monoton bir iş tanımları varsa, kaotik ofis ortamlarında ofise gitmeyi kendileri için keyifli kılacak bir neden bulamamalarıdır. Spordan, sanattan ve dışarıdaki gerçek dünyadan bağlantısız yaşamak, özellikle kalabalık ofislerde sosyalleşememek, farklı bölümlerdeki çalışanların birbirleriyle asgari düzeyde iletişim kurmaları, işin mekana bağımlı olarak yapıldığı durumlarda birçok ofis hastalığına kolaylıkla yakalanabilme ihtimalleri, çağdaş ve akıllı bir ofis ortamında çözülmüş olması gereken sorunlardır.""Mekanların optimizasyonu, doğru iletişim ve erişim kurgusu, eş kullanımlı alanlar ve esneklik bir mekanı akıllı yapar. Akıllı bir ofis, konvansiyonel bir ofiste harcanan kullanım alanına % 20'lere varan bir oranda daha az ihtiyaç duyulmasını sağlar. Çalışanlara verdiği hareket imkanı ile birçok ofis hastalığı daha seyrek görülmeye başlar. Kişilerin farklı mekanlarda esnek çalışma alışkanlığı kazanmasına, sosyalleşmesine, şirket içi tüm birimler arasındaki iletişimin güçlenmesine, kolay ve doğru karar alabilme yeteneklerinin iyileşmesine olanak tanır. Daha az kişiden oluşan ve daha organize bir üst yönetim ekibi ile daha verimli olunabilmesi, akıllı ofislerin şaşırtıcı gerçekliğidir.

İnsanların yaratıcılıklarını ve işe yoğunlaşabilme sürelerini artırmak, sadece gerek duyulan az ve öz kurallar ve sistemler dizini ile sağlanabilir. 18 farklı Avrupa ülkesinde 5500 çalışan ile yapılan anket sonuçları göstermektedir ki, bir beyaz yakalı çalışanın motivasyonunu ve dolayısıyla verimliliğini artıran en önemli üç faktörden biri, esnek çalışma alanı ve çalışma saatleri, diğeri ise şirket içi sosyalleşebilme imkanıdır. Derindere'nin yaklaşık 2.500 m2'lik yeni ofisinde 180-200 çalışanı doğru departman dizininde konumlandırırken, birbirleriyle ve ortak kullanım alanlarıyla doğru ilişki içinde olmalarını sağladık. Bunun yanısıra yaklaşık 300 m2 sosyal donatı ve 250 m2 toplanma mekanı kurgulayarak yukarıda sıraladığımız koşulları fazlasıyla sağladığımızı düşünüyorum."


"En Çok Çalışılmak İstenilen Şirketler listesinde hızla yükseliyoruz" 

DRD Filo Kiralama CEO'su ve Yönetim Kurulu Başkan Vekili Aytekinhan Yıldırıcı'nın, yeni ofis mekanına ilişkin görüşleri ise şunlar:"Bundan önce modern olamayan ve eksik donanımlar sunan bir ofiste çalışıyorduk. Çok doğaldır ki öyle bir çalışma ortamından böylesi modern bir ofise geçmek, gece ile gündüz, siyah ile beyaz kadar farklıydı. Önceleri büyük bir şaşkınlık yaşandı, ofisin sunduğu olanakların neredeyse tümü kullanılmaya çalışılıyordu. Biz de dahil olmak üzere tüm çalışanlarımızda adeta bir bayram sevinci etkisi oluşmuştu. Giyim kuşam değişti, erkek çalışanlarımız, kızlarımız daha bakımlı, daha özenli ve en şık kıyafetleri ile gelmeye başladılar. Bu yaklaşım iş yapış biçimlerine de yansıdı, çalışma isteği arttı, hatta ilk başlarda mesai bitmesine rağmen çoğu arkadaşımız burada kalmayı, yarım kalan işlerini toparlamayı, böylece bir sonraki günü, bu ofis içerisinde hem iş, hem de kendileri için daha verimli kullanmayı tercih ettiler ve bu durum hala devam ediyor. Mesaimiz 08.00'de başlıyor, ancak arkadaşlarımızın çoğunun 07.00 itibarı ile geldiğini sistem kayıtlarımızdan rahatlıkla gözlemleyebiliyoruz.""Yeni ofisimize taşındığımızda yeni koşullara, personel servislerinin düzenine, mesai başlangıç-bitiş saatlerinin yerel koşullara göre adaptasyonuna alışmak biraz zaman aldı. Diğer taraftan mağaza veya doğrudan satış yapılan bir konumda değiliz. Dolayısı ile değişimin mali etkileri ölçümleyebilmek çok kolay değil. Lakin şunu kesinlikle ifade edebilirim; öncelikle finansal bir kuruluşuz ve özellikle bankalarla, finans kuruluşları ile denetim şirketleri ile yoğun işbirliklerimiz var. Burada misafir ettiğimiz kurum ve kişiler üzerinde oluşan etkiyi şaşkınlık, saygı ve güven kelimeleri ile özetleyebiliriz. Bu etkinin doğal bir sonucu işlerimize yansıyor, bu kesin. Şunu biliyorum ki, yapılan küçük bir araştırmada 'En Çok Çalışılmak İstenilen Şirketler' listesinde hızla üst sıralara çıkıyoruz."


İlişkili Haberler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :