Team Fores

E. Seda KAYIM / 05 Haziran 2009
Team Fores


Team Fores'in Türkiye'deki mimarlık pratiklerinden farklı yaptığı "bir-iki" şey var. İlki, "kurumsal çözüm ortaklığı" gibi son derece güncel bir kavramı mimarlık alanında tanımlama gayretleri. Diğeri de "iç mimarlık-dekorasyon" ikilemesinden sıkıldığımız şu günlerde "mimari akustik"ten söz ediyor olmaları...

Bünyesinde Fores Mimarlık ve Fores Akustik'i birleştiren Team Fores'i kayda değer bir mimarlık pratiği haline getirenler ise, elbette bunlarla sınırlı değil. Mesela, doğrudan tanıtım ve reklamasyona sırtlarını dayamadan 2001 yılından bu yana edindikleri "sadık" ve "sürekli" müşterilerinin isimleri, pek çok mimara dudak ısırtacak cinsten. Evet, belki Büyükdere Caddesi'ne gökdelenler dikmeyen, projeleri her müsait yerde çarşaf çarşaf yayınlanmayan bir mimarlık bürosundan söz ediyoruz. Ancak vizyonu ve düsturunu "yardımcı olmak" olarak tanımlayan bir ofis ile karşı karşıyayız. Üniversitelerde anlatılıp duran mimarın "kutsal ve hakiki" (!) görevleri arasında geçtiğini hiç hatırlamadığımız bu "motto", bize çok gerçekçi ve son derece güncel bir dert olarak gözüktü.

Öte yandan "biz bir ekibiz" söylevinin mimarlık kadar hemen her sektörde dillere pelesenk olduğu düşünüldüğünde, artık neredeyse ucuzlamış bu "adalet vurgusu"nun Fores Mimarlık ekibi tarafından zikredilirken içerdiği samimiyet de dikkat çekici. Zira ofisin çalışanları evlerinden çıkarak "ikinci ev"lerine geldiklerini söz birliği etmişçesine tekrarlıyorlar; Serter Karataban da projelerin altında kendi isimlerinin değil onları çizen / tasarlayan ekip üyelerinin isimleri olduğunu gururla aktarıyor. Dolayısıyla isminin başındaki "team" takısını hak etmek için yeterli özen gösteriliyormuş gibi gözüküyor.

Elbette bir de "profesyonellik" ve "kurumsallık" mevzuları var Team Fores'ten akıllarda kalan. 20'inci yüzyılında ortalarından itibaren değişen / dönüşen ve bir "tasarım işliği"nden "mimarlık hizmeti şirketi"ne evrilen mesleki kuruluşların bu deviniminden pay almaya, ona hızlıca eklemlenmeye kararlı bir şirket Team Fores. Tam olarak bu nedenle büyük ve kurumsal müşteriler ile çalışıyor; yönetimsel kurgusunu daha profesyonel bir temele oturtmak için danışmanlık hizmeti alıyor. Hatta geçtiğimiz günlerde internet sitesini yeniledi.

Fores Mimarlık ve Fores Akustik'ten oluşan Team Fores'i, Suadiye'deki ofisinde ziyaret ettik. Kurucusu Serter Karataban ve Karataban'ın hem hocası hem de ortağı olan Nihat Gök'ten Türkiye'de "orta ölçekli" profesyonel bir ofisin nasıl kurgulandığına dair ipuçları aldık; sohbet sırasında Türkiye'deki mimarlık eğitiminden konut projelerinde işveren-mimar ilişkisinin zorluklarına uzanan çok sayıda konuya daldık.


Hoca ile Öğrenciyi Bir Araya Getiren Fores'in Öyküsü
Bir Mimarlık Bürosu Bir Akustik Firmasını Nasıl Doğurdu?
Çalışanlarından Team Fores
Künye
Ofis Adı:
Team Fores
Sahibi:
Serter Karataban, Nihat Gök
Telefon:
(216) 361 48 68
Faks:
(216) 361 48 67
Web:
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :