Strüktürel Yenilik

mimarizm.com / 08 Temmuz 2021
IBUKU Mimarlık Ofisi'nin Endonezya’da gerçekleştirdiği eğitim yapısı Arc, bambu mimarisinin ilgi çekici bir örneği olmakla kalmayıp aynı zamanda hafif yapılar konusunda referans olarak hizmet edecek özgün bir tasarım çözümü sunuyor.

Fotoğraflar: Tommaso Riva

Bali'deki Green School kampüsündeki en yeni bina olan Arc, okulun eğitimde sınırları aşma ve ufukları genişletme konusundaki 12 yıllık geçmişinde yeni bir eşik tanımlıyor. Zira tasarım, dünya çapında sürdürülebilir eğitim için çıtayı yükselten bir rol oynuyor. Strüktürel olarak bir ilk olma özelliği taşıyan bina, gücünü iki zıt yönde kıvrılmaktan alan antiklastik ızgara kabukları ile birbirine bağlanan, 19 metreye açıklığı 14 metre yükseklik ile geçen bir dizi bambu kemerden meydana geliyor.

Uzun bir araştırma ve geliştirme sürecinin ardından hayata geçirilen rafine tasarım, minimal geniş alanlar yaratırken ilhamını doğanın en büyük stratejilerinden alıyor: Bir insanın göğüs kafesinde bulunan kaburgalar gergin, esnek bir kas ve deri tabakasına tutuyor. Arc da bu sistemi izleyerek sıkıştırmada çalışan kemerleri, gerilmiş antiklastik ızgara kabukları aracılığıyla sabitliyor. Kabuklar, tepede yükselen ince kemeler arasındaki boşluğu örterek alana sıcak bir atmosfer katmanın yanı sıra kemerlerden sarkıyor gibi görünseler de aslında onları ayakta tutuyor.

Alışılmışın dışındaki hesaplamalı geometrisi, yapısal malzeme kullanımında da büyük tasarruf sağlıyor, geçtiği geniş açıklık ile iç hacme esneklik kazandırıyor.

Haber archdaily’den çevrilerek derlenmiştir.


İlişkili Haberler
Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :