Dünyanın En Geniş Frida Kahlo Koleksiyonu Online Ziyarete Açıldı

mimarizm.com / 30 Mayıs 2018
Google Arts & Culture tarafından hayata geçirilen “Frida'nın Yüzleri” (Faces of Frida) koleksiyonu, Meksikalı ressam Frida Kahlo’nun farklı yüzlerini dijital ortamda dünya ile buluşturuyor.

Bilgisayarın yanı sıra Google Arts & Culture uygulaması ile mobil cihazlardan ziyaret edilebilen ve Frida Kahlo’nun sanatsal çalışmalarının yanı sıra fotoğrafları, giysileri, mektupları ve günlüklerini de içeren Frida’nın Yüzleri projesi, bugüne kadar sanatçıyla ilgili olarak derlenen en geniş koleksiyon olma özelliğini taşıyor.

Yıllar süren çalışmalar sonucunda 7 farklı ülkedeki 33 müzenin işbirliğiyle geliştirilen projede, 800’den fazla eser ve Google’ın özel Art Camera’sı ile oluşturulmuş 20 ultra-yüksek çözünürlüklü görüntünün dışında, Frida Kahlo’nun doğup yaşadığı ve son nefesini verdiği Mavi Ev dahil, sanatçının hayatında ve kariyerinde önemi yer tutan 5 mekanın Street View görünümleri de yer alıyor.

Frida’nın Yüzleri koleksiyonunu ziyaret edenleri sanatçının en çok ilgi gören çalışmalarının yanı sıra çeşitli sürprizler karşılıyor. Bunlar arasında Frida’nın en iyi eserlerinin (bazıları tamamlanmış resmin arka yüzüne karalandığı için) bugüne kadar gizli kalmış ilk taslakları; nadir olarak kamuya açık sergilenmiş eserleri ve Kahlo’nun 1932 yılında Barbizon Plaza Otel’in penceresinden bakarken çizdiği “New York Manzarası” gibi özel koleksiyonlarda bulunan ve daha önce online olarak görülemeyen çalışmaları bulunuyor.

Street View deneyimi sayesinde kullanıcılar Frida Kahlo Müzesi veya “I Paint Myself” (Kendimi Çiziyorum) sergisinde öne çıkan eserleri de bilgisayar ve cep telefonları üzerinden kolaylıkla gezebiliyor.

Frida Kahlo ile ilgili bugüne kadar derlenen en geniş koleksiyon olma özelliğini taşıyan Frida’nın Yüzleri’ni gezmek için g.co/facesoffrida adresini ziyaret etmek veya Android ve iOS platformları için geliştirilmiş Google Arts & Culture uygulamasını yüklemek yeterli.


İlişkili Haberler
Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :