Google’dan Modanın 3 Bin Yıllık Tarihini Anlatan Sergi

mimarizm.com / 13 Haziran 2017
Google, dünyadaki en önemli endüstrilerden biri olan modaya ve tarihten bugüne modayı etkileyen, neyi neden giydiğimizi belirleyen trendlere özel "Kültür Giydiklerimizdir" (We Wear Culture) başlıklı online sergiyi modaseverlerin beğenisine sundu. Proje kapsamında uluslararası moda merkezlerinden 180’i aşkın müze, moda enstitüsü, okul ve arşiv, modanın 3000 yıllık tarihini anlatmak üzere Google Arts & Culture ile birlikte çalıştı.

Tarihe geçmiş moda ikonları, birbirinden ilginç moda akımları, sanatın birçok dalında modanın yansımaları, unutulmaz trend öncüleri ve modanın ekonomiye etkileri gibi birçok özel başlık içeren Kültür Giydiklerimizdir (We Wear Culture) adlı sergide, 360 derece video ile gezinmek mümkün. Sergi ayrıca el sanatlarını korumanın ve gelecek nesillere aktarmanın önemine dikkat çekiyor.
Kültür Giydiklerimizdir, We Wear Culture 

Kültür giydiklerimizdir:
Neyi neden giydiğinizi Google Arts & Culture ile keşfedin!

Google Arts & Culture Program Müdürü Kate Lauterbach'ın sergiye dair Google resmi blogunda yayınlanan açıklaması şöyle:

"Kot pantolon giyiyor musunuz? Gardırobunuzda asılı çiçekli bir kravat ya da siyah bir elbise var mı? 90’lı yıllardaki platformlu ayakkabıları hatırlıyor musunuz? Tüm bu giysilerin sahip olduğu ortak özellik; bir hikâye, hatta bazen yüzlerce yıllık bir hikâye anlatıyor olmaları. Vogue dergisinin efsanevi baş editörü Diana Vreeland’in de bir zamanlar dediği gibi “Kıyafetlerde yaklaşan devrimi bile görebilirsiniz. Her şeyi kıyafetlerle görüp hissedebilirsiniz”. “Kültür giydiklerimizdir” fikrinden yola çıkarak, sizlere giydiğiniz kıyafetlerin ardındaki hikayeleri aktaran Google Arts & Culture’ın yeni sergisini sunmamızın asıl nedenlerinden biri de işte bu.   

Teknoloji, giydiklerimizin ardındaki hikayeleri nasıl açığa çıkarıyor? 

"Toplamda 180’den fazla müze, moda enstitüleri, okullar, arşivler, New York, Londra, Paris, Tokyo, São Paulo ve diğer moda merkezlerindeki farklı kurumlar Google Arts & Culture ile üç bin yıllık modayı parmaklarınızın ucuna getirmek için bir araya geldi. Böylece 30 bin moda ürünü arasında arama yapabilirsiniz. Şapkaları renklerine ya da ayakkabıları zamana göre gözden geçirebilirsiniz.  

450’den fazla görsel sergide, tarihi İpek Yolu’ndan İngiliz punk’ının vahşi modasına kadar birçok hikaye bulabilir; bir zamanlar altın arayan kişiler tarafından iş kıyafeti olarak kullanılan kotun ana caddelerde lüks moda unsuru olma serüvenine tanıklık edebilir ve Brezilyalı diva Carmen Miranda’nın 1930’larda platformlu ayakkabıları nasıl popüler yaptığını araştırabilirsiniz. 

Ayrıca Coco Chanel, Cristóbal Balenciaga, Yves Saint Laurent ya da Vivienne Westwood gibi modayı belirleyen kişiler ve moda ikonlarıyla tanışabilirsiniz. Moda tarihini şekillendiren dört ikonik parçanın hikayeleri, bu hikayelerin yaşadığı yerlere adım atmanıza olanak sağlayan sanal gerçeklik filmlerinde canlandırılıyor. Bunları YouTube ya da sanal gerçeklik cihazınızda izleyebilirsiniz. 

• Chanel’in Siyah Elbisesi kadınların herhangi bir vesileyle siyah giymesini topluma kabul ettirdi. (Dekoratif Sanatlar Müzesi, Paris, Fransa – 1925) 

• Marilyn Monroe'nun parlak kırmızı yüksek topuklu ayakkabıları, kadınlar için güç, başarı ve seksi olma ifadesi haline geldi. (Salvatore Ferragamo Müzesi, Floransa, İtalya – 1959)

• Rei Kawakubo'nun Comme des Garçons süveter ve eteği, Japon tasarımının estetiğini ve işçiliğini küresel moda sahnesine taşıdı. (Kyoto Kostüm Enstitüsü, Kyoto, Japonya - 1983) 

• Tasarımcısının benzersiz eseri olan Vivienne Westwood korse tarihin en tartışmalı giysisi oldu. (Victoria and Albert Müzesi, Londra, Birleşik Krallık – 1990)

"Gözün seçebildiğinden çok daha fazla moda bulunuyor. Nesiller boyunca tuhafiyeciler, kunduracılar, üniforma yapanlar, gömlekçiler, kuyumcular, batik yapanlar, dantela işleyiciler, çantacılar ve vitrin mankeni yapanlar  tasarım eskizlerini ve terzilik modellerini, giyebileceğiniz kıyafetlere dönüştürmek için el sanatlarını ustalıkla kullanmaktalar. Sürrealist bir çizimin giysiye dönüştüğü, dünyaca ünlü Elsa Schiaparelli gece ceketini incelediğiniz gibi ustalıkla işlenen birçok kıyafetin detaylarını da Art Camera'yı kullanarak oluşturulan ultra yüksek çözünürlüklü görüntülerle inceleyebilirsiniz. 

Dünyadaki en büyük endüstrilerden biri olan modayı harekete geçiren ve Hindistan’daki Avani Topluluğu gibi moda üzerine kurulmuş toplulukları buluşturan makineleri keşfedebilirsiniz. Dünyadaki en geniş kostüm koleksiyonuna sahip olan Metropolitan Museum of Art - Kostüm Enstitüsü Koruma Laboratuvarı'nda 360 derece video ile gezinip, el sanatlarını korumak ve gelecek nesillere aktarmak için nelerin gerekli olduğuna bakabilirsiniz.    

Ayrıca gardıroplarınızın içine girip giydiğiniz kıyafetlerin hikayelerini keşfetmek için YouTube yıldızı Ingrid Nilsen ile işbirliği yaptık. Böylece bundan sonra, kapüşonunuzun altına saklandığınız ya da yırtık kotlarınızdan birini giydiğinizde YouTube kanalımıza uğrayıp günümüz modasına ayak uyduran ipliğin tarihine de daha yakından bakabilirsiniz. Modanın toplumlarımıza nasıl dikiş attığını görmek sadece bir tık uzağınızda."

Google’ın dünyanın birçok ülkesinden 180’i aşkın kurumun katkılarıyla oluşturduğu Kültür Giydiklerimizdir (We Wear Culture) sergisine bu adresten ulaşmak mümkün.


İlişkili Haberler
Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :