Google Arts & Culture ile Yüzlerce Müze Ekranınıza Taşınıyor

mimarizm.com / 06 Haziran 2017
Google’da sanatla ilgili merak edilen konularda arama yapmak artık çok daha isabetli ve kolay hale geliyor.

Sanatla ilgili konularda her ay yaklaşık 500 milyon arama yapılıyor. Bu ilgiden yola çıkarak, arama hizmetini “Google Arts & Culture” hizmetiyle entegre eden Google, kültür ve sanat dünyasını ekrana taşıyarak en kapsamlı haliyle keşfetmeyi mümkün hale getiriyor. 

Google Arama ve Google Haritalar üzerinde sanatla ilgili yapılacak aramalar, Google Arts & Culture servisi  sayesinde artık çok daha kapsamlı ve detaylı bilgi sunacak. 

Kültür sanat tarihi Google mühendisliğiyle buluştu

Bu kapsamlı çalışma sayesinde arama yapılan sanat eserleri ile ilgili sanatçı bilgileri, ait olduğu dönem, kullanılan malzemeler ile bu eserlerin sergilendiği mekanlar dahil tüm veriler arasındaki bağlantıları tanımak ve anlamlandırmak için bir sistem geliştirilmiş.

31 Mayıs’tan itibaren sanatla ilgili konularda yapılan aramalar daha güncel ve derin bilgiler sağlarken, Street View ile yapılan sanal müze ziyaretlerinde eserler hakkında daha detaylı bilgiler edinilebilecek. 

Kendi ekranınızdan doğrudan müzeye…

Örneğin Van Gogh veya Gustave Klimt diye arama yapıldığında, artık sanatçının tüm eserlerine kolaylıkla ulaşabileceği gibi, eserlerin bulunduğu müzeleri sanal olarak gezerek bu eserleri yerinde görüntülenebileceği interaktif bir bilgi paneline sahip olunacak. Bazı eserlerin, Google Arts & Culture’da bulunan mükemmel yüksek çözünürlüklü resimlerinde çıplak gözle görünenden çok daha fazla detay keşfedilmesi sağlanacak.

Sanal müze rehberi: Google Arts & Culture

Nerede olunursa olunsun, artık yüzlerce müzeyi bilgisayardaki ve mobil cihazdaki Google Maps ve Goolge Arts & Culture ile gezmek mümkün olacak. Sanal olarak bu müzelerin koridorlarında gezerken her eserin yanında beliren bilgi notu size bu eser hakkında detaylı bilgiler sunacak. Dahası, bu eserin her bir ayrıntısını yüksek çözünürlükle daha yakından da görmek isterseniz üzerine tıklamanız yeterli olacak.

Google’ın görsel tanıma yazılımı bu özelliği yaratmak için kullanıldı. Tıpkı Google Photos’un galerinizde arama yapmasına olanak sağladığı gibi bu yazılım da tüm dünyadaki müzelerin duvarlarını tarayarak 15.000'den fazla eserin tanımlanmasına ve kategorize edilmesine olanak sağlıyor.


İlişkili Haberler
Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :