Dinamizmin Yalınlığı

mimarizm.com / 19 Ekim 2018
Demirden | ilio’nun Şişecam’ın global tasarım markası Nude için tasarladığı Paşabahçe Mağazaları içerisinde yer alan “shop-in-shop”, markanın kuruluş mottosunu mağaza bütününe yayılan mimari bir dil ile perakende deneyimine dönüştürüyor.

Fotoğraflar: İbrahim Özbunar

 “Nude, işlevle biçimi birleştirerek, düzenleyerek, sıradan olmayan insanların yaşam tarzını yansıtır; hayata yalınlık merceğinden bakar.”​

Nude ürünlerinde ön plana çıkan tasarım ve yüksek kalite el imalatı üretim vurgusu Demirden | ilio’nun, onlarca farklı sergileme kurgusuna olanak sağlayan işlevsellikte ve Nude için özel olarak geliştirdiği sıradışı modüler hareketli raf sistemi ile birlikte tekrar ve daha göz alıcı bir ifade şansı yakalıyor.

Nude’un kurumsal renklerinden yansımalar taşıyan kendinden aydınlatmalı ince raf sistemi zamanla değişen ihtiyaçlara ayak uydurabilen, esnek ve sürprizlere açık bir yapıya sahip.

Yeni ürün gruplarıyla birlikte şekillenen bu yapı yaşayan, değişen bir mekan deneyimi sunuyor. Özelleşmesi istenen rafların arka fonlarına kolayca yerleştirilen renkli baskılı sac plakalar fonlarla ziyaretçilere ürünler ile birebir iletişim kurma fırsatı verirken ön plana çıkarılmak istenen ürün detaylarını odak noktaları haline getiriyor.

Yalının güzelliğine atıfta bulunan orta küp sergileme birimleri malzemenin salt fonksiyon ile bütünleşmesinden doğan ziyaret noktaları olarak göze çarpıyor. Mermer, cam, ahşap ve metalin bir arada kullanımı mekan ve markanın kalite algısına katkı sağlıyor.

Nude’un ödüllü koleksiyonu Stem Zero, Memento Mori ve Horeca aileleri için özelleşmiş sergileme alanları da düşünüldü. Ürünlere dair özel bilgilerin verildiği sac yüzeylere fon oluşturan baskılı camlarda kullanılan görseller Nude’un duyularımıza hitap eden çizgileriyle her sergileme duvarında tekrar yollarımızın kesişmesini sağlıyor.

Mekanda sirkülasyona bir yol haritası çizen yüksek merkezi sergileme birimleri, Nude’un yaşamla olan ilişkisine ayna tutan stilize mekan kurguları sunuyor. Bu birimler metal, cam, ahşap ve mermer gibi materyallerin birden fazla işlev ve biçime hizmet edecek şekilde bir araya getirilmeleri ile oluşturuldu.

3 metre yüksekliğindeki birimler füme cam kullanımı ile mekan içerisinde transparan birer seperatör görevi üstlenirken, birimler ile bütünleşerek sergilemenin birer unsuru haline gelmiş masa, merdiven, tabure gibi enstrümanların füme camlar üzerindeki grafik anlatımlarla desteklenmesi mağaza müşterilerine Nude’un yaşam alanlarına Demirden’in açtığı pencerelerden bakma fırsatı veriyor.

Farklı ebatlardaki cam kürelerin bir araya gelmesi ile oluşan dairesel enstalasyon çalışması vitrin alanını hem dış mekandaki hem de mağaza içindeki izleyici için odak noktası haline getiriyor. Uçuşan cam balonların oluşturduğu enstelasyon çalışmasıyla birlikte kullanılan metal çubukların oluşturduğu çizgisel metal mobilyalar ise eşyanın geleneksel sınırları ötesine geçerek bizlere davetkar bir bakışla ‘’merhaba’’ diyor.

Vitrin enstalasyonu içerisine yerleştirilen değiştirilebilir metal tepsiler, dinamik bir sergileme kurgusuna olanak sağlıyor. İhtiyaca göre ürün ya da enstalasyon odaklı bir vitrine evrilebilen cephe Nude için esnek bir kullanım senaryosu oluşturuyor.


İlişkili Haberler
Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :