BIG ve Barcode Architects’ten Göl Üzerinde Yüzen Konut Projesi

Tuba Tellioğlu Şeren / 01 Aralık 2016
Bjarke Ingels Group ve Barcode Architects, Amsterdam IJ Gölü üzerinde yükselecek ödüllü karma kullanım projesini açıkladı.

Kopenhag merkezli mimarlık firması BIG ve Rotterdamlı stüdyo Barcode Architects tarafından yaratılan projenin giriş bölümünde geniş bir avlu yer alıyor. BIG’in New York’taki ‘VIA 57 West’ ya da Kopenhag’taki ‘8 House’ projelerinde de rastladığımız eğimli unsurlar, tüm sakinlerin şehir manzarasının tadını çıkarmasına olanak tanıyor.

46 bin m2’lik karma kullanımlı projede; 380 adet sıfır-enerjili daire, 4 bin m2’lik ticari alan, 240 m2’lik yer altı parkı ve 30 yüzer evin demir atmasına imkan tanıyan alan bulunuyor.

Sluishuis Amsterdam’daki IJ Gölü üzerinde yüzen bir şehir yapısı olarak tasarlandı. Yapının şehre doğru açılan bölümü çevrede yaşayanları ve ziyaretçileri geniş bir avluyla karşılıyor ve onları panoramik göl manzarasının keyfini çıkarmak üzere çatı terasına davet ediyor” diyor Bjarke Ingels ve ekliyor: “Suyun üzerinde yükselen bina, aynı zamanda limana demir atmak isteyen gemiler için devasa bir geçit görevi üstleniyor. Burası ‘liman içinde bir yapı - bina içinde bir liman’ olarak düşünüldü.”

    

Projede ayrıca çevrede yaşayanların da ulaşabileceği, şehir ve göl manzaralı bir terasa yer verilmiş. BIG ve Barcode Architects projeyi geliştirmek için inşaat firmaları VORM ve BESIX ile çalışıyorlar. 

Bu haber Dezeen'den derlenmiştir. 
 


İlişkili Haberler
Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :