Gemi Pruvasından İlham Alan BIG’ın Yeni Ofis Binası

Tuba Tellioğlu Şeren / 09 Kasım 2016
Bjarke Ingels Group, dış cephesi bir gemi pruvasını andıran Philadelphia Tersanesi’ndeki ofis binasını tamamladı.

1200 Intrepid olarak adlandırılan yapı, şehrin tarihi tersanesinde yer alıyor. Masterplanı Robert AM Stern tarafından tasarlanan endüstriyel bölge çoklu kullanım için elverişli bir caddeye dönüştürülmüş.  
Geçtiğimiz yıl bu bölgede, James Corner Field Operations peyzaj mimarlık ofisi tarafından tasarlanan bir park açılmış. Yeni ofis yapısı, birçok ağaca ve bitkiye ev sahipliği yapan iki hektarlık Central Park Green Park’ın hemen karşısında yer alıyor.

Bjarke Ingels tarafından kurulan Kopenhag merkezli BIG Mimarlık Ofisi, ofis tasarımında, “Robert Stern’in dikdörtgen formlu şehir bloklarından oluşan masterplanı" ile "James Corner’ın dairesel formlu ikonik Central Green Park" arasındaki çatışmadan esinlenildiğini belirtiyor. Bunun yanı sıra ofis binasının tasarımında, birkaç blok öteye demirlenmiş şavaş gemilerinin yuvarlak hatlı pruvalarından ilham alınmış. 

Hazır beton malzemeyle şekillenen yapının ana cephesinde içeri doğru kıvrılan bir form kullanılmış. Bu form aynı zamanda dış cephenin parkın dairesel koşu parkuru ve aktivite alanlarıyla bütünleşmesini sağlıyor.  


8.547 m2’lik ofis binası 4 kata yayılıyor. Binanın merkezinde, dışarıdaki su manzarasını içeriye yansıtacak bir periskop gibi düşünülmüş geniş bir atriuma yer verilmiş. 

Fotoğraflar Rasmus Hjortshøj.

2005 yılında kurulan BIG, 2010 yılında New York ofisini açmıştı. Mimarlık ofisi en son Via 57 West projesinin açılışını gerçekleştirdi. Mimarlık ofisinin New York’da gerçekleştirdiği diğer projeler arasında ofis binalarından oluşan Two World Trade Center ve The Spiral gösterilebilir.  

Bu haber Dezeen'den derlenmiştir. 


İlişkili Haberler
Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :