Serpentine Pavyonu 2016 Tamamlandı

Tuba Tellioğlu Şeren / 08 Haziran 2016
BIG mimarlık ofisi tarafından tasarlanan 2016 Serpentine Pavyonu, 7 Haziran’da Londra, Hyde Park’ın içinde yer alan Serpentine Galerisi’nde ön gösterime açıldı.

2016 Serpentine Pavyonu’nun tasarımı, açık bırakılmış fermuar benzeri duvar (unzipped wall) formuyla dikkat çekiyor. Cam elyafı tuğlalardan oluşan strüktür, dalgalı iki farklı cepheye bölünmüş. 10 Haziran’da halka açılacak olan 2016 Serpentine Pavyonu, 9 Ekim’e kadar gezilebilecek. 

Bjarke Ingels

serpentine 1

BIG’in pavyonun yapımında kullandığı cam elyafından tuğlalar, dışarıdaki manzaranın ve ışığın mekanın içine taşınmasına yardımcı oluyor. Mekana sıcaklık ve lineer bir görünüm kazandırmak içinse zeminde ve mobilyalarda ahşap malzeme tercih edilmiş. İçeriden bakıldığında, pavyonu oluşturan her bir tuğlanın ilginç bir ışık ve gölge oyununa sahne olduğu görülüyor.

serpentine4

serpentine 7 Tüm fotoğraflar Iwan Baan izniyle

Bjarke Ingels kendi tasarımıyla ilgili olarak şunları söylüyor: “Mekan tanımlayıcı bahçe duvarının bu basit manipülasyonu, parkın içinde bir varlık oluşturarak, yapının etrafında dolaştıkça ya da içinden geçtikçe sizi de dönüşüme uğratıyor.  Pavyonun kuzey-güney cephesi mükemmel bir dikdörtgen oluşturuyor. Doğu-batı aksı ise yükselip alçalan heykelsi bir silüete sahip. Doğu-batı cephesine doğru pavyonda tamamıyla ‘ışık geçirmezlik’ ve ‘maddesellik’ öne çıkıyor. Kuzey-Güney cephesinde ise tam tersine, ‘ışık geçirgenlik’ ve ‘maddesel olmayan’ ön planda. Sonuç olarak; varlık yokluğa, dikeylik eğriselliğe, strüktür ifade biçimine dönüşüyor.”  

Bu haber metropolismag'den derlenmiştir. 


İlişkili Haberler
Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :