BIG | "Grönland'ı Birleştirmek: AIR+PORT"

28 Ağustos 2012
Danimarka Pavyonu'ndaki "Possible Greenland" (Olası Grönland) sergisine; TENU, Julie Hardenberg ve Inuk Silas Høgh ile birlikte geliştirdikleri "Connecting Greenland: AIR+PORT" (Grönland'ı Birleştirmek: Air+Port) adlı proje ile yer alan BIG, dünyanın dikkatini üzerine çeken Grönland'ın karşı karşıya olduğu zorlukları ve barındırdığı potansiyelleri keşfe çıkıyor.

Grönland'ın siyasi gündemi şu sıralar, doğal kaynaklarına duyulan küresel ilgi nedeniyle, erişimi kolaylaştırmak amacıyla başkent Nuuk'a yapılması planlanan uluslararası havalimanı ve endüstriyel liman geliştirme projeleri ile meşgul. 

Yetersiz kalan iç hatlar havacılık sistemi, kaynak patlaması ve iklim değişikliğinin etkileri ile birleşince, geleceğin dünya denizleri haritasında Grönland'ın merkezi bir konuma sahip olacağı öngörülüyor. Başkentin güneyinde yer alan Angisunnguaq adası da bu doğrultuda, Grönland Ulaşım Komisyonu tarafından bölgeyi dünyaya bağlayacak yeni potansiyel merkez üssü olarak belirlendi.

BIG kurucu ortağı Bjarke Ingels'in projeye ilişkin açıklaması ise şöyle:

"Grönland kendisini, Avrupa, Asya ve Amerika'daki büyük dünya ekonomilerinin periferisinden merkezine doğru konumlandırma potansiyeline sahip. Grönlandlılar bugün iç hat yolculukları için tamamen hava trafiğine bağımlı olmalarına rağmen, boş uçuşlar ve fahiş fiyatlar nedeniyle adeta felce uğramış durumda. Avrupa ve Amerika arasında bir transit merkezi olarak kurgulanan yeni havalimanı 'Air+Port', transit turizmi arttırırken, ev ve iş yeri arasında mekik dokuyan yerel yolcuların ulaşım giderlerini azaltacak. Air+Port'ta deniz ve hava ulaşımını çakıştırarak, yerel bir sorunu küresel bir yatırımla çözmeye çalıştık. Küresel altyapının bir parçası ile pozitif bir sosyal yan etki yaratma: Sosyal altyapı." 

Proje Ortakları: Bjarke Ingels, Andreas Klok Pedersen, Jakob Lange
Proje Yürütücüsü: Søren Martinussen
Proje Ekibi:  Jesper Victor Henriksson, Lucian Racovitan, Eric de Haan


Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :