BIG Yin Yang Şekilli Bir Panda Evi Tasarladı

Tuba Tellioğlu Şeren / 28 Mart 2017
Kopenhag Hayvanat Bahçesi, BIG-Bjarke Ingels Group, Schønherr Landscape Architects ve MOE ortaklığında, dünyanın ender rastlanan memelilerinden pandalara, vahşi doğadakine benzer huzurlu bir atmosfer yaratmak amacıyla yin-yang şekilli bir Panda Evi tasarlandı.

Yeni Panda Evi’nin, Çin’in Chengdu Bölgesi’nden hediye olarak gönderilecek iki büyük pandanın gelişiyle eşzamanlı olarak 2018 yılında açılması planlanıyor. Pandalar, Danimarka Kraliçesi’nin 2014 yılında ülkeye yaptığı ziyaret sonrasında bir iyi niyet göstergesi olarak Çin Hükümeti tarafından Kopenhag Hayvanat Bahçesi’ne hediye edilmiş.  

1.250 m2’lik iç, 1.250 m2’lik dış alana sahip olan yuvarlak şekilli Panda Evi, içinde Norman Foster’ın ödüllü Fil Evi’nin (Elephant House) de bulunduğu, Avrupa’nın en eski hayvanat bahçelerinden Kopenhag Hayvanat Bahçesi’ndeki binaların tam ortasında yer alıyor. İnşaatına bu yılın sonlarına doğru başlanacak olan Panda Evi, ziyaretçilerin kendilerini pandaların evinde birer misafir gibi hissetmelerini sağlayacak şekilde düzenlenmiş. 

Panda Evi iki kattan oluşuyor: Bir rampa sirkülasyonu ile birbirine bağlanan iç mekanlara ulaşımın sağlandığı zemin kat ile Kuzeye özgü, yerel bitki örtüsünün ve bambu ormanının içinden geçen eğimli yürüyüş parkurunun bulunduğu üst kat.   

Tüm iç mekan fonksiyonlarının tasarımında, ziyaretçilerin kendilerini vahşi yaşamın ve doğanın içinde daha çok hissetmelerini sağlamak amacıyla yeşil bitki örtüsü göz seviyesinde tutulmuş. Pandaların yaşam alanı ile ziyaretçilerin bulunduğu bölge arasındaki sınırların belirsizleştirilmesi adına fonksiyonlar, dikkatlice araziye gizlenmiş ya da entegre edilmiş.   

Panda Evi’nin zemin katında, filler ve pandaların bulunduğu alanın tam ortasında, ziyaretçilerin yemek yerken hayvanları doğal ortamlarında gözlemlemelerine olanak tanıyan bir restoran bulunuyor.

 

Yeni Panda Evi, pandaların gerçekte içinde yaşadıkları vahşi doğayı taklit etmeye çalışıyor. Pandalar, hem gölgelik hem de güneşli alanlara ihtiyaç duyuyorlar. Bitkiler kadar suya erişim de onlar için önemli. ‘Puslu orman’ ve ‘Bambu ormanı’ adı verilen iki farklı orman sayesinde pandalar mevsime ve sıcaklığa göre yer değiştirebilme imkanına sahip olacaklar.      


İlişkili Haberler
Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :