BIG’in Lego Evi

Tuba Tellioğlu Şeren / 16 Ekim 2017
BIG’in Danimarka’nın Billund şehrinde tasarladığı Lego Evi, heyselsi mimarisinin ikonik karakteriyle modüler mekanlarının fonksiyonelliğini hem yenilikçi, hem de sistematik biçimde yan yana getiriyor.

BIG, Lego Evi’ni bir oyun oynama, öğrenme “köyü” gibi düşünerek aynı zamanda onu bir kentsel mekan olarak ele almış. Danimarka merkezli tasarım ofisi, Lego Evi’nin mekan ve etkinliklerini tasarlarken Lego felsefesinin temelini oluşturan “Sistematik yaratıcılık aracılığıyla geleceğin oyununu yaratmak” yaklaşımından yola çıkmış. Bu anlayışa göre, Lego Evi birbirine içerden bağlı ve üst üste binen bir dizi bina ve mekandan oluşan üç boyutlu bir “köy” şeklinde düşünülmüş.  

 

Lego Evi’nde sürekli bir hareket içinde, bir binadan diğerine geçerek ziyaret etmek mümkün. Yapıdaki her mekân diğerlerinden bağımsız olarak kullanılabilecek şekilde tasarlanmış. Kendine özgü aydınlatma sistemleri ve boyutlarıyla kutu şeklindeki her bir strüktür bağımsız bir biçimde tasarlanırken toplamdaki esnek yapının bir parçası olmaya devam ediyor. Bu mekânların birçoğu, Lego deneyimini dışarıya taşıyan açık alanlara sahip. Lego Evi, heyselsi mimarisinin ikonik karakteriyle modüler mekanlarının fonksiyonelliğini hem yenilikçi, hem de sistematik biçimde bir araya getiriyor. 

Fotoğraflar, Iwan Baan

Domusweb


İlişkili Haberler
Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :