BIG'den Görünmez Müze

Tuba Tellioğlu Şeren / 18 Temmuz 2017
Danimarkalı mimarlık ofisi BIG, Danimarka’nın Blåvand Bölgesi’nde, 2. Dünya Savaşı sırasında Naziler tarafından inşa edilmiş Tirpitz Sığınağı Müzesi sergi alanlarını genişletti.

Sığınağın hemen yanındaki kum tepeciklerini ince şeritler halinde kesen dört uzun geçit müzenin koridorlarını oluşturuyor. Bu koridorlar, yapının merkezindeki aydınlık avluda birbiriyle kesişerek Tirpitz Müzesi’nin yeni kalbini meydana getiriyor.  

 Fotoğraf Laurian Ghinitou

6 metre uzunluğundaki pencereler, 4 farklı bloktan meydana gelen yapının cephelerini oluşturuyor. Doğal ışığın aşağı katlardaki sergi alanlarına nüfuz etmesi sağlanmış. 

"Tirpitz’in mimarisi, 2. Dünya Savaşı’ndan kalma yer altı sığınağının tam bir antitezi. Bu hava sızdırmaz yapı, yeni müzenin davetkâr hafifliği ve açıklığı ile tam anlamıyla bir tezat oluşturuyor” diyor BIG’in kurucusu Bjarke Ingels.

Fotoğraf Mike Bink

Fotoğraf Mike Bink

Galeriler, Naziler'in beton abidesiyle kontrast yaratacak şekilde açık birer vaha gibi kum tepeciklerinin içine entegre edilmiş. Galeri duvarlarında, İşviçreli firma Lüchinger+Meyer’in özel olarak ürettiği 36 metrelik eğimli çatıları destekleyebilen yerinde dökme beton kullanılmış. Bu çatılar ziyaretçilerin üzerlerine tırmanıp manzarayı seyredebilecekleri şekilde kumla ve çimenle kaplanmış.

Fotoğraf Mike Bink

Dört farklı temadaki sergi alanı, Danimarkalı stüdyo Tinker Imagineers tarafından savaş tarihini ve mekanın dramatik ruhunu yansıtacak şekilde tasarlanmış. 

Fotoğraf Mike Bink

Fotoğraf Mike Bink

Müzenin galerilerinden birinde Hitler’in Atlantik Duvarı olarak da bilinen savunma amaçlı kıyı strüktürlerinden oluşan bir dizi planı sergileniyor. Bu planların bir parçası olarak Tirpitz Sığınağı çalışmaları 1944 yılında başlamış ancak binanın inşaatı henüz tamamlanmadan savaş sona ermiş. Beton yapı sonraları müzeye dönüştürülmüş.  

Fotoğraf Rasmus Hjortshøj

Fotoğraf Colin Seymour

Fotoğraf Colin Seymour

2014 yılında inşaatına başlanan 2 bin 800 metrekarelik müzenin renovasyonu geçtiğimiz hafta tamamlandı. Müzenin bölgeye her yıl 100 bin ziyaretçi çekeceği düşünülüyor.  

Kaynak, Dezeen


İlişkili Haberler
Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :