Angelene Chan’e P*DA Yılın Tasarımcısı Ödülü

mimarizm.com / 09 Ağustos 2018
DP Architects CEO’su Angelene Chan, Singapur'da düzenlenen Cumhurbaşkanlığı Tasarım Ödülleri'nde (P*DA) "Yılın Tasarımcısı" ödülüne değer görüldü.

fotoğraflar: Juliana Tan, DP Architects

Mimarlık alanında Yılın Tasarımcısı unvanı verilen DP Architects CEO’su Angelene Chan, Singapur'un tasarım dalındaki en prestijli ödülünü, Istana’da düzenlenen Cumhurbaşkanlığı Tasarım Ödülleri (P*DA) töreninde Cumhurbaşkanı Halimah Yacob’un elinden aldı. Chan, Yılın Tasarımcısı ve Yılın Tasarımı kategorilerinde verilen 11 ödülden birine sahip oldu.

Angelene Chan’i “mimarın çok yönlü rolünü anlayan ve başarıyla uygulayan” bir endüstri lideri olarak tanımlayan jüri, “DP Architects’teki tasarım öncülerini tetiklemeyi hedefleyen, tipoloji gruplarının oluşturulması aracılığıyla araştırma ve yenilik getirme çabaları” için mimarı övdü. Chan’ın “çeşitli paydaşlar, meslek grupları ve topluluklarla işbirliği yapma konusundaki azmi ve bir ekip olarak en iyi sonucu elde etmenin önemini ön plana çıkarması da” örnek davranış olarak övgüye layık görüldü.  

Angelene Chan

Yılın Tasarımcısı kategorisi adayları, tasarım felsefeleri, tasarım yenilikleri ve özgünlüklerinin yanı sıra, portfolyo çeşitliliği ve projelerine kattıkları anlam ölçüsünde değerlendirildi. Tasarım disiplinindeki liderliklerine göre de değerlendirilen adaylar, ödüle giden yolda jüri seçiminde ön sıralara taşındı. Tasarım alanında çığır açan başarılara ulaşmanın ötesinde, adaylarda, potfolyolarındaki işlerle ekonomik dönüşüme olanak sağlayan, yaşam kalitesini artıran ve Singapur markası ile kültürünün ilerlemesini sağlayarak toplulukları birleştiren bir tasarım etkisi yaratma şartı da arandı.

Mimari ve Kentsel Tasarım Mükemmelleştirme Dairesi (URA) Grup Direktörü Larry Ng, ödüllere dair şu değerlendirmede bulundu: “Mimarlık alanında ödül alanların, iyi düşünülmüş, dönüştürülebilir ve yenilikçi mekânların ve yerlerin tasarımı konusunda ileri doğru yol açmış olmaları bizi cesaretlendirmiştir. Hem projelerin bağlamlarına saygılı hem de toplum ve doğayı kutlayan bu tasarımları alkışlıyoruz”. 

Bu yılın P*DA ödül sahipleri, görsel iletişim, ürün ve endüstriyel tasarım, iç tasarım, deneyim ve hizmet tasarımı, mühendislik tasarımı, tasarım stratejisi ve mimari gibi farklı alanlarda hizmet veren profesyonellerden oluştu. On yılın ardından yeniden gözden geçirilen ödül programı, tasarımda mükemmelliğin yanında, sonuç odaklı tasarım etkisine de vurgu yapan yeni formatıyla iki senede bir düzenlenmeye devam edecek.

*

DP Architects hakkında:
1967 yılında kurulan DP Architects, mükemmelliğin mimarisini yaratma amacıyla insan ruhunu ve deneyimi zenginleştirmek için kesintisiz bir çaba göstererek, çevre konusuna verilen derin önem rehberliğinde gelişme göstermiştir. Singapur'un yapılaşmasıyla birlikte evrilen DP, ülkenin dikkate değer yapılı çevresinin şekillendirilmesinde etkili olmuştur. Günümüzde “One Global Studio” mottosuyla yola devam eden DP Architects, 17 uluslararası ofis ve 8 alt kuruluşa sahip küresel bir şirket haline gelmiş, 77 ülkenin kentsel değişiminde rol oynayarak, yapı ve mimarlık alanlarındaki değişmez idealleri ile uluslararası ölçekte genişlemiştir.

Angelene Chan

Mekân oluşturma ve sürdürülebilir kamusal alanların şekillendirilmesine adanmış bir felsefeyle hareket eden DP, mimariden şehir planlamasına, iç mekan tasarımı, peyzaj tasarımı ve aydınlatma tasarımından mühendisliğe, sürdürülebilir tasarım ve proje yönetimine kadar pek alanda uzmanlaşmış hizmet sağlamaktadır. Çevreye karşı hassas olan DP Architects, insanların ve toplumların yaşam kalitesini, yapılar ve alanlarla iyileştirmeyi amaçlar. Projeleri arasında, Esplanade Theatres on the Bay, Dubai Alışveriş Merkezi, Singapur Spor Merkezi ve Sengkang Devlet Hastaneleri gibi yapılar yer almaktadır.

P*DA hakkında:
Cumhurbaşkanlığı Tasarım Ödülleri (P*DA), Singapur'daki yetenekli tasarımcıların tanıtılması, Singapurlular arasında kaliteli tasarım farkındalığının daha geniş ölçekte anlaşılması ve hükümetin tasarımı geliştirmeye verdiği önemin vurgulanması amacıyla 2006 yılında verilmeye başlandı. Singapur Cumhurbaşkanı tarafından verilen ödül, Singapur Tasarım Konseyi ve Kentsel Yeniden Gelişim Kurumu tarafından ortaklaşa yönetilmektedir. Yılın Tasarımcısı ve Yılın Tasarımı şeklinde iki kategoriye sahip olan ödül, Singapurluların ve küresel ölçekte toplumların hayatlarında fark yaratan sıradışı kişilerin başarılarını tanıyıp onaylamaktadır.


İlişkili Haberler
Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :