Singapur Kamu Yapılarını 'Altın Tepsiyle' Sanat Dünyasına Sunuyor

Gizem ŞAHİN / 12 Ağustos 2015

Studio Milou, Singapur'un Ulusal Galerisi için neoklasik kamu yapılarını altın renkli örtü elemanları ve asma köprülerle birleştiriyor.Kapılarını kasım ayında halka açacak olan Singapore National Gallery (Singapur Ulusal Galerisi), Studio Milou ve CPG danışmanları tarafından yürütülen dinamik bir restorasyon süreci geçirmiş. Tarihi yapı,yeni görsel sanatlar enstitüsü olarak hizmet verecek ve 19. yüzyıldan günümüze kadar uzanan bir süreçte Singapur ve Güneydoğu Asya'ya ait sanat eserlerinden oluşan en kapsamlı seçkiye ev sahipliği yapacak.
National Gallery, şehrin kamu yapılarından oluşan merkezinde yer alan ve minimal müdahalelerle iki tarihi neoklasik yapının bir araya gelmesiyle yeniden kurgulanan bir yapı bütününde konumlanıyor. Daha önceden yüksek mahkeme ve belediye binası olarak kullanılan yapılar, mimarlar tarafından yapıların mevcut tarihi elemanları korunarak sirkülasyonun yeniden düşünülmesiyle galerileri ve eğitim programlarını kapsayacak şekilde dönüştürülmüş. Ağaç benzeri kolonlarla desteklenen yeni asma köprüler, binaların orijinal pencerelerini kullanarak galeri yapıları arasında yeni bağlantılar kurgulamış.

Önceden yargıtay olarak kullanılan yapının çatısı ise orjinal rotund yapının kubbesini de açığa çıkaran bir şekilde düzenlenerek ziyaretçilere açık hale getirilmiş. Dışarıda ise iki neoklasik yapının arasında, bu yapıları birbirine bağlayan ve giriş avlusuna yarı gölgeli bir aydınlatma sağlayacak şekilde 15.000 altın renkli alüminyum panelden oluşan bir gölgelik tasarlanmış.
Eğitim, düzenlenecek ilgi çekici sergiler ve deneyimlerle her yaştan ziyaretçinin sanata karşı merakını canlandırmak isteyen müze programının merkezinde yer alıyor. Singapur'un görsel kültürünü tanıtacak olan enstitü aynı zamanda Güneydoğu Asya sanatı için de bir platform oluşturmayı amaçlıyor.Proje hakkında ayrıntılı bilgiye Studio Milou'nun sayfasından ulaşabilirsiniz.

Bu haber designboom.com'dan derlenmiştir.


İlişkili Haberler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :