Deira’ya Değer Katma Projesi

mimarizm.com / 19 Mart 2018
DP Architects tarafından 'Canlı Galeri' teması ile kavramsallaştırılan Deira’ya Değer Katma Projesi, kullanıcıya belirgin mimari formlar ve tasarım estetiği ile sayısız deneyim sunuyor. Dubai’deki geleneksel mimari unsurların modern bir yorumu olan proje, Singapur ve Dubai’den farklı uzmanların danışmanlığında tasarlanmış. 

Deira’ya Değer Katma Projesi (Deira Enrichment Project), stratejik olarak, kent çarşısı olan Deira Souk’un canlı ortamına çok yakın bir mesafede, bu eski çarşının zengin geleneğini ve mirasını, modern fırsatlar sunan su kıyısıyla harmanlayan heyecan verici bir konumda yer almaktadır. İmara açılması öngörülen bu kısım, Deira’nın özgün dokusunun bir uzantısı olarak, Dubai tarihindeki derin ve kökleşmiş ticaret geleneğine bir saygı duruşunda bulunmaktadır.

Canlı Galeri: Dubai geleneklerine bir saygı duruşu

Bu gelişim bölgesi, 20 adet muhtelif kullanım için ayrılan arsayı içerir, 580.000 metrekarelik Toplam Brüt Alan'a (TBA) yayılır. Çalışmalar halen ilk safhadadır. 20 arsadan sekizi, TBA’nın takriben 235.622 metrekarelik ilk bölümünü kapsamaktadır ve Deira’ya Değer Katma Projesi kapsamında bu kısım, Ithra Dubai için DP Architects grubu liderliğinde, Singapur ve Dubai’den farklı dallarda danışmanlardan oluşan bir ekip tarafından tasarlanmaktadır. 

Deira

Mekânın özelliği, su kenarının eski ve yeni arasında bir geçiş oluşturmasıdır. Burası, merkezinde mimari, kültür, tarih, gelenekler, iş dünyası, topluluklar ve günlük faaliyetlerin yer aldığı, zaman içerisinde değişimin canlı bir ifadesidir. Başlangıçtan itibaren 'Canlı Galeri' teması ile kavramsallaştırılan projede tasarım, kullanıcıya master plan ve zoning aracılığıyla, belirgin mimari formlar ve tasarım estetiği ile sayısız deneyim sunar.

Parsellerin her biri farklı bir temayla tanımlanmış üç ana bölgeye bitişiktir; Deira Souk (Çarşı), Deira Wharfage (Rıhtım), İş dünyasına yönelik oteller ve kent peyzajı.

Kendi içinde uyumlu bir yapıya sahip parseller, bitişiğindeki mimari ve estetiğin DNA’sından olduğu kadar, yeni bir kentsel doku yaratmak üzere iç içe girmiş çağdaş nüanslarla geleneksel Dubai mimarisinden de belirgin biçimde esinlenerek tasarlanmıştır. Geçmişte kentin simgeleri olan kulelerden türetilmiş silindir formların estetiği ile, ana bulvar boyunca yer alan kavşaklara yöneltilmiş ve onları vurgulamak üzere bina köşelerine multimedia panolar ve ekranlar yerleştirilerek tasarımla yorumlanmıştır.

A Blok, otel 

Parsellerdeki mimari formların düzenleme ilkesi, içe dönük bir ortam anlayışı ile geleneksel Dubai tasarım üslubundan türetilmiş, ancak esas fonksiyonlar merkezdeki açık alanlara bakar biçimde yerleştirilmiştir.  Eski şehrin aynen korunmuş parçası ve bir uzantı olarak yeni geliştirilen bölümde parseller birbirlerine dar sokaklar ve 'sikka'lar ile bağlanmıştır. İnsanların rahatça yürümeleri için dikkatle ve özenle konumlandırılan bu gölgelikli geçitler, iç avluların net biçimde görülebileceği ve hava akımına imkan verecek şekilde tasarlanmıştır. 

Hava koşullarına uygunluğun öncelikli ihtiyaç olması sebebiyle, yoğun bir şekilde açık hava ısıl konfor çalışmaları yürütülmüştür. Bu alanları en uygun biçimde gölgelendirmek ve yüksek havadarlık sağlanmak için, gölge aralıkları analizi, hesaplamalı akışkanlık dinamiği kullanılmıştır. Mimari kitlenin konumu ve formu ile rahatlık vermesi için gölgelendirilmiş bir avlu yaratılarak proje bu doğrultuda biçimlendirilmiştir.

Tasarım esas olarak, Dubai’deki geleneksel mimarinin unsurlarından ortaya çıkartılmış modern bir yorumlamadır. Bu, geleneksel dokunun ve maddeselliğinin modern malzemeler ile uygulanmasıyla elde edilmiştir.

Deira’ya Değer Katma Projesi, gelenek ve tarihsellik üzerine kurulu bu canlı topluluğun yaratılması ile, heyecan verici faaliyetlerin uyum içinde harmanlandığı, beş duyuya hitap eden, hem kişiselleştirilmiş hem de bütüncül bir 'Yaşam Galerisi' sunacaktır. 

sokaktan görünüm

Meskûn alandan perakende satışa, küçük ofislere, otellere ve yiyecek içecek birimlerine kadar 7 gün 24 saat faaliyetlerin devam ettiği, kentlilerin bir araya geldiği, kutlama yaptığı, mekanların iç içe geçtiği bir örüntü içerisinde Deira Kıyı Alanı, birinci sınıf bir uluslararası destinasyon olacaktır. Proje; işi, yaşamı ve oyunu tek bir mekânda biraraya getirerek Deira geleneklerine bağlılığı gösterirken, Dubai’nin başlıca turistik, iş ve yaşam merkezlerinden olması hedefini gerçekleştirecektir.

Daha iyi bir yaşam: Açık havada ısıl konforun iyileştirilmesi

DP Sustainable Design çalışma ekibi, avan proje aşamasında stratejik planın bir parçası olarak, sürdürülebilir kent morfolojisini tanımlamak adına kapsamlı bir biyoiklimsel çalışma yürütmüştür. Tasarımın özü, Dubai’nin başlıca turist destinasyonlarından biri haline gelmesini sağlayacak şekilde müşteri deneyimini artırmaktır. Bu amaca yönelik olarak, özellikle gelişim alanı boyunca yayılan avlu ve açık hava oturma alanlarındaki ısıl konforun en iyi hale getirilmesi üzerinde durulmuştur.

Binaların kümelenmesi ve uyumlandırılması konusunda, gün boyu güneşe ya da gölgeye maruz kalan alanların belirlenmesi için, güneşin yörüngesi, güneş ışıması ve binalar arası gölgeleme sıralaması ile ilgili çalışmalar dikkate alınmıştır. Alan boyunca hava akımının özelliklerini doğru hesaplamak için, yüksek çözünürlüklü hesaplamalı akışkanlar dinamiği modeli geliştirilmiştir. Bu model ile en sık rastlanan rüzgarlarla tek tek binalar ve açık alanlar arasında oluşan etkileşim simüle edilmiştir. Böylece bir ısıl konfor haritası üretilerek, özellikle açık havada, yeme içme mekanlarında alınması gereken ek önlemler saptanmıştır.

Son olarak eskiz aşamasında, cephe tasarımı, ısı performansı hesaplama araçlarıyla değerlendirilmiştir. Bu çerçevede, bağlayıcı olan Dubai Yeşil Bina Düzenlemeleri'ne uygunluğun sağlanması amacıyla tasarımcılar, cephelerin gölgelik geometrisi ve cam şartnamesi hakkında bilgilendirilmiştir.

A Blok, çok katlı otopark

B Blok, ticaret alanları

Karakter ve kimlik: Peyzajın yerelleştirilmesi

Aynı şekilde DP Green ekibi de imara açılan alandaki üç özgün bölgeye uygun ve bunları tamamlayıcı bir peyzaj tasarımı ortaya çıkarmıştır. Ortadoğu iklimine uygun yerli malzemeler ve bitki türleri dikkatle seçilmiş ve tedarik edilmiştir.

Peyzaj tasarımı ve yeşillendirme, peyzajın yerelleştirilmesinin ötesinde, yapıların sert çizgilerindeki monotonluğu kırmaya da hizmet eder. Nihai kullanıcıları, mekanlar arasında organik biçimde dolaşmaya ve tüm alanı yürüyerek keşfetmeye teşvik ederek, samimi ve davet edici bir ortam yaratır.


* Metin ve fotoğrafların telif hakkı DP Architecs Pte. Ltd’ye aittir.


İlgili İçerikler
Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :