Singapur'un Enerjisi WAF'a da Yansıdı

mimarizm.com / 03 Ekim 2012

Beşinci yılında Singapur'a konuk olan Dünya Mimarlık Festivali - WAF, bugün (3 Ekim 2012) Moshe Safdie'nin ödüllü binası Marina Bay Sands'de ziyaretçilerini ağırlamaya başladı. Festivalinin resmi açılışı, WAF Program Direktörü Paul Finch ile Singapur'un Ticaret, Sanayi ve Ulusal Kalkınma'dan Sorumlu Devlet Bakanı Lee Yi Shan tarafından yapıldı.


  Paul Finch

Açılış töreninde yaptığı konuşmada, festivali Singapur gibi heyecan verici bir kente taşımış olmaktan duyduğu memnuniyeti dile getiren WAF Program Direktörü Paul Finch; "Burada gerçek anlamda bir enerji ve hareketlilik mevcut. Mimarlar, tasarımcılar ve basın mensupları da bugüne kadarki en yoğun katılımı sağlamış durumda. Önümüzdeki üç günün çok canlı geçeceğini umuyorum." dedi.

Türkiye dahil 60 ülkeden, 1800'ün üzerinde katılımcının yer aldığı festival; yoğun konferans içeriği, seminer, atölye, sergi ve ödül programıyla üç gün boyunca dünya mimarlık gündemini meşgul edecek. Mimarizm ve YAPI Dergisi'nin ana medya ortağı olduğu festivalin anahtar konuşmacıları arasında Moshe Safdie, Londra olimpiyat oyunlarının meşale tasarımcısı Thomas Heatherwick, Avusturyalı mimar Wolf D. Prix, Malawi asıllı mimar ve yazar Peter Buchanan'a rastlamak mümkün.

WAF'ın ana eksenini; tamamlanmış yapılar, peyzaj projeleri, gelecek projeler, küçük ölçekli projelerin de aralarında yer aldığı 28 kategoride dağıtılacak WAF Ödülleri oluşturuyor. Bu sene 300 projenin finale kaldığı ödül programında; Türkiye'den 10'u aşkın tasarım pratiği 25 projeyle ödül için yarışacak.

Festivalin ana teması ‘Rethink and Renew' doğrultusunda, zorlayıcı ekonomik koşullara meydan okuyan finalist projeler; mevcut yapılara yenilikçi ve yaratıcı yaklaşımlar getirme ihtiyacına dikkat çekerken, mimarlığı yeniden düşünme vaktinin gelip gelmediğini sorguluyor.

WAF ödül programının en prestijli ödülü olan "World building of the Year" (Yılın Binası), Neil Denari'nin başkanlığınıdaki WAF süper jürisi tarafından belirlenecek. Jüride yer alan diğer isimler ise Ben van Berkel, Moshe Safdie, Mok Wei Wei, Jürgen Mayer, Yvonne Farrell ve Kenzo Tange.

 


İlişkili Haberler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :