Ekolojiyi, Mimarın "Yapmama" Hakkı mı Kurtaracak?

mimarizm.com / E. Seda KAYIM / 10 Mayıs 2009Ayşen Ciravoğlu: Mimarlar Malzemeyi Seçebilirler, Ama Üretiminin Yarattığı Tahribatı Denetleyemezler


Oturum başkanı Ayşen Ciravoğlu, panel ardından gerçekleştirilen değerlendirme sırasında, mimarlar olarak yaşadığımız çevre sorunlarından –doğal olarak- sorumluluk biçtiğimizi, ama bizim sorumluluğumuz kadar başka alanların da sorumluluğu olduğunu dile getirdi. Çevre sorunlarının büyük ölçüde binalara mal edildiğini, ancak çevre kirliliğinin önemli bir miktarından aslında petrol üreticilerinin sorumlu olduğunu söyledi. Ciravoğlu, mimarların karar verici konumda olmalarına rağmen, seçtikleri malzemenin -ne kadar "doğal" olursa olsun- kaynağından çıkarılırken nasıl bir tahribat yarattığını, fabrikada nasıl işlendiğini, işlenirken çevreyi ne kadar kirlettiğini, ne kadar enerji tükettiğini ve hatta o fabrikada çalışan işçilerin sağlık koşullarını denetleyemeyeceklerini dile getirdi.

Zannedildiği gibi bütün sorunlardan nüfusun değil tüketim alışkanlıklarının sorumlu olduğunu da ekleyen Ciravoğlu, şunları söyledi: "Siz çevre konusunda iyi bir şey yapmaya çalıştığınızda, uluslararası bir anlaşma ortaya attığınızda, bu anlaşma eğer zengin ve gelişmiş ülkelerin fakir ülkelerden çevreyi kirletme hakkını satın almasına doğru gidiyorsa, burada bir sorun var demektir."

Gerek malzeme üreticileri, gerek tasarımcılar, uygulamacılar ve hükümet görevlilerinin bir araya gelerek bir uzlaşma ortamında tartışamadığı sürece fazla adım atılmasının mümkün gözükmediğini vurgulayan Ciravoğlu, bu toplantının bir başlangıç olabileceğini umut ettiğini belirtti.


İlişkili Haberler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :