EKODesign 2010 Konferansı Gerçekleştirildi

mimarizm.com / 14 Nisan 2010Dünyanın karşı karşıya olduğu "ekolojik kriz", gözlerin mimarlık alanındaki ekolojik uygulamalara çevrilmesine neden olurken, çalışmalarını son yıllarda özellikle "mimaride sürdürülebilirlik" ve "ekoloji" temalarının üzerine yoğunlaştıran Yapı-Endüstri Merkezi'nin (YEM), bu alandaki en önemli etkinliklerinden biri olan EKODesign 2010 Konferansı bu yıl da dikkatleri ekolojinin gerekliliğine çekti. YEM'in Fulya'daki merkezinde kentsel planlama, mimarlık, yapı malzemesi ve gayrimenkul sektörlerinin temsilcilerinin katılımıyla gerçekleştirilen uluslararası toplantıya ilgi büyüktü.

Açılış konuşmasını yapan YEM Yönetim Kurulu Başkanı Doğan Hasol, bin yıllardır kabul gören Vitruvius'un sağlamlık, yararlılık ve estetik formülünün artık yeterli olmadığını dile getirerek "Ekoloji çağımızın vazgeçilmezidir" dedi. Hasol, işe enerjinin büyük kısmını tüketen binalardan başlanması gerektiğini dile getirerek, buradan hareketle Ekodesign konferanslarını her yıl düzenlemek konusunda kararlı olduklarını bildirdi.


Doğan Hasol

Birleşmiş Milletler Çevre ve Sürdürülebilirlik Kalkınma Türkiye Programı Destek Sorumlusu Berkan Toros, sürdürülebilirliğin ekonomik, sosyolojik ve politik olmak üzere üç ayak üzerine oturduğunu söyleyerek "Biraz kültürel, biraz ekonomik ve biraz da ekonomik değişim ile karşılaşılan sorunların üstesinden gelinebilir" diye konuştu.


Berkan Toros

Toros, "Eğer bir ülkenin suyunu içip havasını koklayamıyorsanız, o ülke gelişmiş bir ülkedir. Eğer suyunu için havasının koklayabiliyorsanız, o ülke gelişmemiş bir ülkedir" sözünü hatırlatarak ekoloji ve ekonomi arasındaki çelişkiye ve gelişmiş ülkelerde eskiden elit bir yaklaşım olarak algılanan sürdürülebilirliğin artık her vatandaşın hakkı olarak benimsenmeye başladığına dikkat çekti.

Çevre ve çevresel sorunların üzerinden sadece ekonomik yöntemlerle gelinemeyeceğini ve dolayısıyla da değişimin kolay olmadığını vurgulayan Toros, "gelişmiş ülkelerin gelişmekte olan ülkelere devrettikleri eski teknolojiler, düşük kapasite, finans, davranış değişikliklerindeki değişiklikleri yönetme, etiketleme ve standardizasyon" olarak sıraladığı sorunların çözümü için şunları söyledi:

"Ana hedefimiz çevresel etkinin minimum biçimde üretime ve tüketime entegre edilmesi. Bu konuda akademik ilerleme ve kurum alışkanlıklarının değişmesi bize çok yardımcı olacaktır. Ayrıca ekonominin motoru olan özel sektör de bizim işimizi büyük ölçüde kolaylaştırabilir. "Ayşe Özkaya

"İyi Fikirler, Büyük Tasarruflar" projesi hakkında bilgi veren Siemens Ev Aletleri Pazarlama Müdürü Ayşe Özkaya Siemens'in vizyonunu "Fonksiyonel teknoloji, kolay kullanım ve estetiğin akıllıca harmanlanması" olarak tanımladı. Siemens'in çevreci yaklaşımını anlatan Özkaya, Siemens ürünlerinin teknoloji, yenilikçilik ve tasarım ayakları üzerine kurulduğuna dikkat çekti.


Michael Hensel

"Sürdürülebilirlik" konusunun oldukça karmaşık olduğunu dile getirerek sözlerine başlayan Tasarım Araştırmaları Profesörü Michael Hensel, sık sık derin düşünmenin ve yakından bakmanın önemine vurgu yaptığı konuşmasında "Sürdürülebilirlik sadece orta ve üst sınıf için değildir. Olaya tek bir noktadan bakmamalıyız. Her şey birbirini etkilediği için konuya bütünsel bir biçimde yaklaşmalıyız" diye konuştu. Hensel sürdürülebilirliği, hemen çözülmeyecek uzun zamana yayılmış önemli bir sorun" diye tanımlayarak, konuyu çeşitli fotoğraflar ve projeler üzerinden anlattı.Elif Padar

Vitra Artema adına söz alan Eczacıbaşı Yapı Gereçleri Pazarlama Müdürü Elif Padar, genel olarak sürdürülebilir kalkınmaya yönelik düşüncelerini paylaştığı konuşmasında "Sürdürülebilir kalkınma iş dünyasının ve insan yaşamının gereksinmeleriyle doğal kaynakların sürdürülebilirliği arasında denge kurar" dedi. Padar dünya nüfusunun yüzde 20'sinin gezegenin kaynaklarının yüzde 80'ni kullandığını hatırlatarak, bu kaynakların adil ve verimli kullanılması için Vitra Artema'nın çalışmalarını aktardı.

"Sürdürülebilir ve Ekolojik Yapılar için İnovatif Ürünler" başlığı altında konuşan BASF MASDAR Proje Müdürü ve İnşaat Mühendisi Horst Fabian ise "yapı kimyasalları alanında lider" olarak tanımladığı BASF'ı ve BASF'ın sürdürülebilir yenilikçi ürünlerini anlattı.

Haberin devamı için lütfen ilerleyiniz.

İlişkili Haberler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :