Bir Şeyler Üreten İnsanların Sergisi...

Yasemin ŞENER / 27 Kasım 2012


Hacker tasarımcılar, gizli kolektifler, gerilla üretimler...

Adhokrasi sergisindeki örnekler içinde "kendi kendine tasarım ve üretim" fikrinin en heyecan verici bir diğer yansıması ise araştırma, bilgiye ulaşma ve bilgiyi uygulamaya dönüştürme yönündeki sınırlanmış hakların geri kazanımına yönelik düşük maliyetli buluşlardan ve bazıları gerilla taktikleriyle hayata geçirilen projelerden oluşuyor.

Sergiye, "İnsansız Hava Aracı Gazeteciliği" adlı video yerleştirmesiyle katılan Polonyalı Robokopter firması , kendi geliştirdiği insansız hava aracı kamerası ile gazetecilik anlayışını değiştirecek bir yeniliğe imza atıyor. Robokopter, Varşova'da, Polonya polisi ile aşırı sağcılar arasında çıkan Bağımsızlık Günü isyanları sırasında insansız hava aracı kamerası ile gizlice hem çatışmayı, hem de polisin taktiklerini kaydetti. Düşük maliyetle elde edilen ve bienalde sergilenen bu yüksek çözünürlükteki görüntüler, küratör Joseph Grima'nın deyimiyle "adeta Hollywood aksiyon filmlerini andıran kalitede".


  Robokopter


Sergide kaçırılmaması gereken bir başka çalışma ise Galata Rum İlköğretim Okulu'nun çatı katında yer alan "Panthéon: Mode d'Emploi" isimli video enstelasyon. Film, UX (Urban Experiment) adında, hacker ve sanatçılardan oluşan çok gizli bir kolektiinf Paris'teki Panthéon'da bulunan ve 19. yüzyıldan kalma bozuk saati gizlice tamir etmelerini belgeliyor. Grup, Paris'in yeraltı tünel şebekesini avcunun içi gibi biliyor ve şehirdeki herhangi bir hükümet binasına kolaylıkla girebileceğini iddia ediyor. Grubun eseri olan "Panthéon: Mode d'Emploi" filmi ve burada sunulan diğer belgesel, bienalde ilk kez gösterime çıkıyor.


İlişkili Haberler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :