Bir Şeyler Üreten İnsanların Sergisi...

Yasemin ŞENER / 27 Kasım 2012


Üç Boyutlu Yazıcılarla Kendi Kendine Üretim...


Üretim ile ürün kullanımının bir arada var olabilme ihtimali üzerine düşündüren Adhokrasi sergisinde yeni teknolojilerin ve yeni üretim biçimlerinin hayatlarımızın farklı alanlarına nasıl adapte edilebileceğine dair çok iyi örnekler de mevcut:

Belçikalı tasarım stüdyosu Unfold, "Stratigraphic Manufactory" projesi ile yüzyıllardır var olan seramik ve porselen üretimiyle ilgili binlerce yıllık deneyimlerden elde edilen bilgi birikimine dayalı usta zanaatkarların el sanatları ile dijital teknoloji ve bilgisayar hassasiyeti arasındaki gerilimi araştırıyor ve aynı üretimi bu defa yepyeni bir yöntemle, üç boyutlu printer kullanarak gerçekleştiriyor. Sergi, stüdyo seramiklerinin tekrarlanan versiyonları için Unfold'un dünyanın farklı kentlerinde zanaatkarlarla yaptığı işbirliklerinin sonuçlarını ortaya koyuyor.


Stratigraphic Manufactory

GG Lab'in "Street Food Printing" (Sokak Yiyeceği Yazıcısı)  isimli projesi ise üç boyutlu printerların yakın gelecekte mutfaklarımıza nasıl dahil olabileceğini ve yepyeni deneysel yiyeceklerin üretiminde kullanılabileceğini kanıtlıyor.


  Street Food Printing (Sokak Yiyeceği Yazıcısı)

İlk olarak bu sene Milano'daki Salone del Mobile'de Palazzo Clerici'nin barok tarzdaki yemek salonunda yiyecek yazıcısı makinalarını takdim eden Jose Ramon Tramoyeres ve Deniz Manisalı, bu projeyle üretim teknolojisi, mimarlık ve avangart mutfak arasında ortak bir buluşma noktası keşfettiler. Sıradan plastik yerine çikolata ya da peynirle çalışmak üzere modifiye edilmiş bu üç boyutlu yazıcı İstanbul Tasarım Bienali ile hareketlilik kazanıyor ve çok daha fazla insana ulaşıyor. "Sokak Yiyeceği Yazıcısı" , halkı yemek tasarımlarıyla buluştururken, aynı zamanda dijital ve analog malzemelerle yapılan deneysel bir çalışma niteliğine sahip.

Doğaçlamayı seri üretime katmak için tasarlanan bir döner kalıp makinası olan ve Annika Frye tarafından geliştirilen "Improvisation Machine" (Doğaçlama Makinesi) ise seramik objelerin sabit bir kalıp olmadan, polimer bir harç kullanarak yapılmasını sağlıyor ve üretime müthiş bir özgürlük kazandırıyor.


  Improvisation Machine (Doğaçlama Makinesi)


Sonraki sayfada: Hacker tasarımcılar, gizli kolektifler, gerilla üretimler...


İlişkili Haberler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :