2015'te Canlanan Binaları, Dijital Şehirleri ve Uzayda Üretimi Konuşacağız

mimarizm.com / 16 Ocak 2015


2015 yılında tasarım ve teknoloji alanlarında hangi trendler öne çıkacak? Autodesk, yeni yılın üretim trendlerini ve bu trendlerin uzun vadede üretim sektörünü nasıl baştan aşağı değiştireceğini örneklerle paylaşıyor.


Autodesk'e göre bu yıl, farklı malzeme ve teknolojilerle "canlanan" binaları, dijital şehirleri ve hatta uzayda üretimi konuşacağız. 3D yazıcılar ve baskı, büyük veri, artırılmış gerçeklik gibi son dönemde hayatımızı değiştirmeye başlayan önemli teknolojik kavramlar bu yıl daha da yoğun olarak hayatımızda yer alacak.

Geleceğe yön verecek 8 trend şöyle sıralanıyor...


"Kitlesel Kişileştirme" : Bu kavram, 2015'ten itibaren daha geniş kitlelere ulaşmaya başlayacak


3D yazıcıdan kişiselleştirilmiş kulaklık üreten ABD merkezli start-up Normal, bu yolla müşterilerinin kulaklarına en mükemmel şekilde oturan kulaklıkları sunuyor. Normal CEO'su Nikki Kaufman'ın tanımıyla "vücudunuza özel olarak üretilen" bu kulaklıklar, kişiselleştirilmiş ürünlerin gelebileceği en son noktaya bir örnek.

Son yıllarda pek çok şirket müşterilerine, ürünlerini önceden tanımlanmış seçenekler üzerinden kendi zevk ve tercihlerine göre kişiselleştirme imkanı sunuyor. Autodesk, bundan sonra tüketicilerin kendi ihtiyaç, tercih ve vücutlarına özel olarak tasarlanmış ‘tek' ürünleri daha çok tercih ve talep edeceklerini öngörüyor.

*

Dijital Şehirler : Büyük veri, şehirlere bilgi sağlayacak

Bugünün binaları, altyapı çalışmaları ve şehirlerinin tasarı ve inşaat süreçleri için, artık eskiden kullanılan ölçekli ahşap maketler yeterli olmuyor. Ne de olsa ölçekli maketler, ne kadar düzgün yapılırsa yapılsın, inşa edilecek bir binanın şehir bağlamında nasıl bir etki yaratacağını anlama konusunda bilgi sağlamıyor.

Günümüz mimar, mühendis ve şehir plancıları; lazer tarama sistemleri, sensörler ve bulut tabanlı yazılımlar gibi yeni teknolojilerden yararlanarak şehirlerin 3D modellerini oluşturuyor ve sanal olarak şehri her açıdan gözlemleyebiliyor.

Tek tuşla analiz edip değişiklik yapma kolaylığı sunan bu teknoloji; Los Angeles, Chicago, Singapur, Tokyo ve Boston gibi büyük şehirlerde kullanılmaya başlandı. Bu "dijital şehirlerin" 3D modelleri, binaların şekli ve lokasyonu gibi bilgilerin yanı sıra, şehrin canlı bir tablosunu da çıkarıyor. Kaldırımlardan şehirde enerji kullanımına, karbon ayak izinden su dağıtımına, ulaşımdan bulaşıcı hastalıkların yayılma hareketine kadar çeşitli "şehir bilgileri" dijital ortamdan takip edilebiliyor.

*

İnsan ve Robot Ortak Yaşamı : Robotlarla ilişkimiz boyut değiştirecek

Gelecekte insanlar ve robotlar daha fazla etkileşime girecek, birbirinden daha fazla yararlanacak. Günümüz robotları şimdilik veriyi toplama ve makine öğrenme tekniklerinden yararlanarak bunlardan anlam çıkarma, kendileri ve insanlar için işleme ve uygun analitik bilgiye dönüştürme gücüyle sınırlı.

Öngörülebilir gelecekte robotların, insanlardan ilham ve kılavuzluk almadan çalışması beklenmiyor. Ne de olsa bir algoritma ne kadar tasarımcı olabilirse, bir robot da o kadar zanaatkar sayılabilir.

*

Üretken Tasarım : Tasarımlar "büyüyecek"

Lightning Motorcycles şirketi, yeni elektrikli motosiklet modeli için arka tekerleği gövdeye bağlayan oynar kolda yeni nesil bir tasarım gerçekleştirmek için Autodesk'in bir yaklaşımını kullandı. "Project Dreamcatcher" adlı bilgisayar destekli (CAD) sistem ile otomatik olarak belirli tasarım kriterlerine uygun yüzlerce, hatta binlerce tasarım geliştiren şirket, bu çözümle en etkili tasarıma ulaşmayı başardı.

Project Dreamcatcher yazılımı gibi teknolojiler, yeni bir tasarım döneminin de işaretçisi. Autodesk'e göre önümüzdeki dönemde tamamen organik ya da oldukça matematiksel görünen komplike formlara aşinalığımız artacak.

*

Uzayda Üretim : 2015'te uzayda üretim başlayacak

Made in Space adlı şirket tek bir konuya odaklanıyor: Uzayda üretim. 3D baskı teknolojisi testlerinde 30 bin saati aşkın çalışma gerçekleştiren Made in Space; bilgi birikimini, Uluslararası Uzay İstasyonu'nda kullanılabilecek ilk 3D yazıcıları tasarlayıp üretmek için kullanıyor.

Bu tek örnek bile 2015 yılına uzayda üretimin damga vuracağının bir göstergesi. Gelecek yıllarda uzay ortamında üretilen uzay sistemleri çok daha yaygınlaşacak. Böylece mühendisler tasarımlarını gerçekleştirirken, uzay aracı fırlatma maliyetinden doğan baskılarla kısıtlanmadan rahatça çalışabilecekler.

*

Yaşayan Binalar : Binalar yeni malzeme ve teknolojilerle "canlanacak"

Bugüne kadar cansız malzemelerle inşa edilen binalar, yeni malzeme ve teknolojiler sayesinde "canlanmaya" başlarken, "yaşayan binalar" kavramını ortaya çıkarıyor. Tasarım ve araştırma stüdyosu The Living'in kurucu ortağı David Benjamin, Cambridge Üniversitesi bitki biyologlarıyla işbirliği yaparak bakterilerden yeni kompozit malzemeler üretmeye çalışıyor. Bu süreçte, plastik üretimi için hammadde olarak geri dönüştürülemeyen petrol yerine yenilenebilir şeker kullanılıyor.

The Living, 2014 yılında Modern Sanatlar Müzesi'nin MoMA PS1 Young Architects Program - YAP (Genç Mimarlar Programı) yarışmasına, Hy-Fi ismi verilen "yaşayan" bir enstalasyon ile katıldı.

İnovatif malzemeler şirketi Ecovative ile birlikte geliştirilen enstalasyon, mısır sapı ve mantar gibi doğada tamamen çözülebilen malzemelerden üretilmiş 10 bin tuğla ile inşa edildi. Yüksekliği 13 metreyi bulan bu kule, yaz sonunda demonte edilerek, tuğlaları yeniden toprağa dönüştürüldü. 2015, buna benzer çalışmaların arttığı bir yıl olacak.

*

"Artırılmış gerçeklik" tasarım ile buluşuyor : Günlük uygulamalarda sanal ve artırılmış gerçeklik kavramı ile daha fazla karşılaşacağızOculus Rift gibi yeni sanal cihazlar ve artırılmış gerçeklik (augmented reality) uygulamalarının daha fazla görünür olması için, yeni nesil uzamsal tasarımcıların da artması gerekiyor. Autodesk fütüristlerine göre halihazırda kullanılan dokunmatik ekran teknolojisi, sanal ve artırılmış gerçeklik platformları ile yaratılan uzamsal boyutlardan faydalanarak "Sanal Gerçeklik Tasarımı"nın önünü açacak.

Bu tür uygulama geliştirme takımlarına katılacak mimarlık öğrencilerini, oyun tasarımcılarını ve çoklu boyut uzmanlarını parlak bir gelecek bekliyor.

*

3D Veri Patlaması : Gerçeklik yakalama ve yeni web teknolojilerinin yaygınlaşması ile birlikte 3D veri miktarında hızlı bir artış gerçekleşecek

Autodesk, 123D Catch uygulaması veya Structure sensörü gibi uygulamalar ile mobil cihazlarda 3D modellemenin kolaylaşması sayesinde, herkesin etrafındaki üç boyutlu dünyayı sanal olarak görüntüleyebileceğini öngörüyor.

WebGL teknolojisi ve 3D baskının daha yaygın olarak kullanılmaya başlamasıyla birlikte, 2015 yılında 3 boyutlu veri miktarında ciddi bir patlama yaşanabilir. Kullanıcı talebine cevap veren sosyal platformlar, 3 boyutlu verinin doğrudan paylaşılmasını mümkün kılacak ve işbirliğine dayalı bir 3D deneyimi sunacak.


İlişkili Haberler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :