Kızıl Gezegene Buzdan Ev

mimarizm.com / 01 Ekim 2015


NASA'nın Mars üzerinde 3D yazıcılarla üretilecek yeni yaşam habitatları için açtığı tasarım yarışmasında birinci olan proje Ice House (Buz Ev) oldu.

NASA tarafından yürütülen '3D Printed Habitat Challenge' yarışmasında, katılımcılardan Mars üzerinde astronotların yaşamlarını ve çalışmalarını sürdürecekleri, Mars'a ait malzemeler ve üç boyutlu yazıcı tekniği kullanılarak üretilecek bir üs tasarlamaları isteniyor. Yarışmanın sonucunda ise kazanan proje NY-SEArch (Space Exploration Architecture) ve Clouds AO (Clouds Architecture Office) ekiplerinin ortak tasarımı Ice House oluyor.
Proje, Mars'ın yüzeyinde çokça bulunan regolit (gezegen yüzeyindeki taş tozu) malzemesini kullanmayan ender başvurulardan biri. Projede regolit kullanmak yerine mimarlar, (bu haftaya kadar sadece Mars'ta suyun buz formunda bulunduğu kabul görüyordu*) yapıyı buzdan bir kabukla inşa ediyor. Buzdan kabuk, içerideki yaşamı radyasyondan korurken aynı zamanda yaşamın toprak altına gömülmeden yüzeyde sürebilmesini olanaklı kılıyor.

*NASA, Mars'ta sıvı formda suyun olduğunu doğruladı.Mimarlara göre buzdan kabuk, yapının içerisine ışığın girmesine izin vererek ve şeffaflığıyla dış çevreyle ilişkiyi güçlendirirken, Mars'ın çetin koşullarına karşı da yapıyı ve içinde yaşayanları koruyor.Projenin Mars üzerinde nasıl kurulacağına dair diyagramatik şemaları aşağıda görebilirsiniz. Proje hakkında detaylı bilgiye ulaşmak için tıklayınız.


Descent


Landing


WaSiBo Drop


Reservoir and house deploy


Sinter Foundation


Sinter Foundation


Inflate ETFE membrance


Inflate ETFE membrance


Deploy airlocks


Print ice


Print ice


Print ice


Print inner shell


Print inner shell


Grow plants


Crew arrives


Crew inhabits


Crew explores

Yarışmanın diğer finalistlerinin projelerine ise buradan ulaşabilirsiniz.


İlişkili Haberler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :