Endüstriyel Tasarım Trendlerini "Cimri Kalemler" Belirliyor

mimarizm.com / 30 Ocak 2015

2015 Endüstriyel Tasarım Trendleri'ni yorumlayan Mordag Design kurucusu Mete Mordağ, "Gereksiz tüm çizgileri silebildiğinizde ve kaleminizi sadece yapının ihtiyacı olan yerlerde cimriliğinizden hiç ödün vermeden kullanmayı başardığınızda iyi bir tasarıma bir adım daha yaklaşmış olursunuz." diyor.Design Turkey 2014'te dört "İyi Tasarım Ödülü" kazanan, Turquality ihracat programının yetkili danışmanlık firmalarından Mordag Design'ın kurucusu Mete Mordağ, "2015 Endüstriyel Tasarım Trendleri"ni yorumladı. Mordağ, 2015 ve sonrasında hayatımızı şekillendirecek tasarım trendleri ile ilgili olarak şunları söyledi:

"Tasarımcılar ve mühendisler kalemlerini olabildiğince az kullanmak için sürekli bir uğraş içerisindeler… Tasarım dünyası hem estetik hem fonksiyonel anlamda son derece tutarlı bir evrimleşme sürecini takip ediyor. Bu evrimleşme, milyonlarca yıldır doğanın boyun eğdiği gelişim sürecinden farklı değil. 2015'te de tasarımcılar ve mühendisler, teknolojinin ortaya koyduğu malzeme ve üretim tekniklerini sonuna kadar kullanmaya devam ederek ürünleri ve yapıları daha az malzeme ile daha işlevsel ve dayanıklı hale getirmek için çalışacak, yeni kararlar alacak. Bu kararlar yavaş ama tutarlı bir evrimleşme süreci içerisinde akışkan formların yaygınlaşmasını gerektiriyor.Mordag Design, "Regatta Liberty"


Her gün karşısına geçtiğimiz ekranlar gittikçe inceliyor, görüntünün dışındaki detayların tümü sırayla ayıklanıyor. Televizyonun oturma odasının ortasında havada asılı bir görüntüden ibaret olacağı günlere ulaştık sayılır.
Aydınlatma teknolojisi
, koca armatürlerden, yüzeylerin ve eşyaların içerisine entegre edilmiş minik noktalara dönüşüyor. Mutfak tezgâhında onlarca ayrı fonksiyon için bulunan onlarca gereç, yerini iki gizli robota bırakıyor.Mordag Design, Kartonworks Meke


Mordag Design, "Dayco Decollete"


Doğanın tasarım felsefesinin öznesi olan organik formlar, kalemini sadece mantık üzerinden hareket ettiren bir tasarımcı için bir amaçtan ziyade bir sonuçtur. Herhangi bir yapının tasarımında, bu bir köprü olsun veya bir tabure olsun, tasarımın öncelikli amaçlarından biri gerekli işlevi en az malzeme üzerinden sağlayabilmektir. Gereksiz tüm çizgileri silebildiğinizde ve kaleminizi sadece yapının ihtiyacı olan yerlerde cimriliğinizden hiç ödün vermeden kullanmayı başardığınızda iyi bir tasarıma bir adım daha yaklaşmış olursunuz." diyen Mete Mordağ, etrafımızdaki her türlü eşyanın, aracın ve görsel detayın doğadan esinlenilmiş objelere daha çok benzemesinin oldukça pragmatik ve net sebepleri olduğunun altını çiziyor.                                  Mordag Design, "Arzum Rendy"


                                   Mordag Design, "Arzum Twister"


Akışkan formlar, hacim/malzeme ve mukavemet/malzeme oranlarını yukarı çektiğinden teknolojinin gerektirdiği üst düzey verimliliğe belli bir noktadan sonra cevap verebilen yegâne tasarımlar oluyor. Bu sebeple teknolojinin, mimari ve tasarımın görsel evriminde akışkan formları talep etmesi kaçınılmaz."Mordag Design, "Antonmuller Stallion"


*

Mete Mordağ hakkında:

İstanbul doğumlu Mete Mordağ, 1996'da İstanbul Alman Lisesi'ni, 2001'de Boğaziçi Üniversitesi Makine Mühendisliği Bölümü'nü tamamladı. Yaratıcı sanatlara ve pozitif bilimlere olan tutkusu onu Endüstriyel Tasarım dünyasına yönlendirdi. Sydney New South Wales Üniversitesi'nde Endüstriyel Tasarım yüksek lisans eğitimini tamamlayarak 2005'te İstanbul'a döndü. 2007'den bu yana mutfak eşyaları, aksesuarlar, mobilyalar, dalış ekipmanları, kentsel mobilyalar, mimari donatılar, yapı sektöründe faaliyet gösteren müşterileri için güzelliğin ve mantığın ortak bir dilde konuştuğu kalıcı ürünler tasarlıyor.

Mete Mordağ'ın kurucusu olduğu Mordag Design - Rasyonel Sanat Stüdyosu, konsept oluşumundan tasarıma, ürün geliştirmeden iletişim tasarımına, endüstriyel tasarım alanında 360 derece destek vermektedir. Sunduğu hizmetin yenilikçi ve derin mühendislik altyapısı sayesinde bugüne kadar müşterilerine çok sayıda patentli ürün ve fikir kazandırmıştır. Turquality ihracat programının endüstriyel tasarım alanında yetkilendirilmiş danışmanlık firmalarından olan Mordag Design'ın geniş sektör yelpazesine dağılmış yerli ve yabancı  müşterilerinden bazıları şunlar: Airties, Anton Müller, Alurad, Arzum, Asteknik, Adyton, Brightwell, Dayco, Eclipse, Figensoft, MGA, Innovasub, Irak Plastics, Karton, Kayalar, Knorr, Loca, Lugano, Mey, Okçu, Ores, Palmiye, Pimtaş, Primanova, Rayka, Regatta, Scrikss, Silver Electromechanic, Silver Shoe Care, TR90, TVS, Valensas.


İlişkili Haberler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :