2014 Betonart Mimarlık Yaz Okulu Sona Erdi

mimarizm.com / 03 Eylül 2014


TÇMB ve BETONART Dergisi tarafından bu yıl 13. kez düzenlenen 2014 Betonart Mimarlık Yaz Okulu 12-23 Ağustos tarihleri arasında Afyon'da ‘Bağlantı' teması ile gerçekleştirildi.


Küratörlüğünü ŞANALarc'ın üstlendiği yaz okulu, 15 farklı üniversiteden 22 öğrencinin katılımı ile Afyon Kocatepe Üniversitesi'nin ev sahipliğinde AKÜ Ahmet Necdet Sezer Kampusü'nde gerçekleştirildi. Ferhan Yalçın'ın koordinatörlüğünde, Ali Kemal Terlemez, Orkun Beydağı ve Ozan Önder Özener moderatörlüğündeki yaz okulunda katılımcılar on bir gün boyunca yoğun bir şekilde çalıştı.

Bağlantı temasını farklı açılardan ele alan katılımcılar bireysel ve grup çalışmalarının ardından Mühendislik Fakültesi ile inşaatı süren yemekhane binası arasındaki arsada kampus içinde fiziksel ve sosyal bir bağlantı oluşturma amacı taşıyan bir kamusal alan düzenlemesi yaptı.Süreçte inovatifliği vurgulayan ve atölyeyi bu doğrultuda kurgulayan SANALarch ve moderatörler, yaz okulu boyunca sponsorlar Fibrobeton, Çimsa ve TAG Platform'un da desteğiyle katılımcılara doğrusal olmayan, deneme yanılma ile ilerleyen, çözüm odaklı bir atölye imkânı sundular.Moderatörlerden Orkun Beydağı katılımcıları kurallı tasarım, algoritmik tasarım programı Grasshopper ve yüzey tasarımı programı Rhino hakkında bilgilendirdi.

Çimsa'dan Tuğhan Delibaş çimentonun inovatif kullanımlarına, Fibrobeton'dan Beni Kohen ise Fibrobeton'un uygulama alanları ve kalıp teknolojisine dair detaylı sunumlar yaparak, öğrencilerin betona ve çimentoya dair sorularını yanıtladılar.

Çimsa Ar-Ge ekibinden Erol Güldoğan ve Can Çetin de süreç boyunca sahada bulunup öğrencilere, uygulamaya ve çimentoya dair akıllarına gelen her soruda yardımcı oldular.12 günlük yoğun bir çalışmanın ardından tasarım ve uygulama arasındaki ilişkiyi küçük bir şantiye ölçeğinde deneyimleyen katılımcılar; modelleme, maket, eskiz, yerinde deneme (mockup) gibi yöntemlerle tasarımlarını geliştirerek, Fibrobeton tarafından Betonart Mimarlık Yaz Okulu için özel olarak hazırlanan kalıplara, Çimsa Süper Beyaz Çimento ile hazırlanan betonun dökülmesi, beton modüllerin oluşturulması, oluşturulan modüllerin birleştirilmesi ve yerleştirilmesi gibi uygulamanın her aşamasında yer aldılar.Betonart Mimarlık Yaz Okulu'nda gün gün neler yapıldığını BETONART web sitesi ve blogundan görebilir, Instagram, Twitter ve Facebook hesaplarından Betonart2014'ü takip edebilirsiniz.


Küratör:

Murat Şanal | ŞANALarc

Danışmanlar:
PIN
Buro Happold

Koordinatör:
Ferhan Yalçın

Moderatörler:
Ali Kemal Terlemez
Orkun Beydağı
Ozan Önder Özener

Yardımcı Moderatör:
Sunay Paşaoğlu

Video Ekibi:
Sinem Serap Duran
Baykal Önal

Editörler:
Neslihan İmamoğlu
Ilgın Yeşim Eldeş

Katılımcılar:
Abdullah Tekin
Afif Eymen Nalbant
Alaaddin Eraslan
Ahmet Öğüt
Ertuğrul Ahmetkırlı
Görkem Ertuğrul
Celal Yiğit Topbaş
Muhammed Kızıltoprak
Serkan Hatipoğlu
Ruken Karakuş
Nigar Yıldız
Rabia Ketenci
Şerife İncedemir
Ece Özbek
Cansu Dinç
Oya Gökalp
Hatice Bıyık
Gamze Şahin
Nur Çil
Hatice Savaş
Duygu İşçen
Şeyma Sarıbekiroğlu


İlişkili Haberler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :