Duayen Grafiker Gürbüz Doğan Ekşioğlu'ndan Yeni Sergi: 'Virgül'

mimarizm.com / 03 Şubat 2016
İTÜ Rektörlük Sanat Galerisi (İTÜ RSG) uluslararası grafik sanatçısı Gürbüz Doğan Ekşioğlu’nun 'Virgül' adlı yeni sergisine ev sahipliği yapıyor. Sanatçının geçmiş dönemlerde ve yakın zamanda ürettiği kağıt üzeri, tuval, fotoğraf, dijital baskı ve 3 boyutlu işleri, 11 Şubat ile 3 Mart tarihleri arasında İTÜ Ayazağa Yerleşkesi'nde yer alan galeride izlenebilecek.

Sanatla zekâyı buluşturan incelikli işleriyle hem Türkiye hem de Amerika’da adından söz ettiren Ekşioğlu’nun karma sergisinde, 50’ye yakın eseri yer alıyor. “Kendimi bildim bileli kağıt kalem elimden düşmez, vücuduma monte edilmiş uzuvlarım gibidir” diyen Ekşioğlu, sanat yaşamına 39 yıl önce karikatür ile başladı. 70’in üzerinde ödül kazandı. New Yorker, Forbes, The Atlantic Monthly, New York Times gibi saygın uluslararası yayınlarda çalışmaları yer aldı. Amerika merkezli yayınlardan New Yorker dergisi 6 kez, Forbes dergisi ise 1 kez Gürbüz Doğan Ekşioğlu imzalı kapaklarla çıktı.

Sanatımızın bir başka usta ismi Balkan Naci İslimyeli, İTÜ RSG’deki sergisi öncesi Ekşioğlu’nun eserlerinin önemine dikkat çekerek, “Sanat esin, birikim ve duyarlıkların aşısıyla özel tatta bir meyve üretmek eylemidir. Gürbüz Doğan Ekşioğlu’nun, ekşi tatlı meyveleriyle dolu mizah bahçelerinde gezinmek herkes için benzersiz bir şanstır. Uzun yıllar, yıl yıl adım adım büyütüp yeşerttiği bu bahçenin ürünlerini tadan gelecek nesiller de mizahın, yaratıcılık, zekâ, eleştiri ve cesaretle birleştiğinde anlamlı ve kalıcı olabileceğini öğrenebileceklerdir. Çünkü Gürbüz Doğan Ekşioğlu’nun sessizce bize söylediği gibi; mizah ciddi bir iştir."diyor.

İTÜ RSG’nin 11. Sergisi

İTÜ RSG, hem İTÜ’lüler hem de tüm İstanbullular için yeni bir sanatla buluşma noktası olarak 2014 yılı başında açıldı. İTÜ Ayazağa Yerleşkesi'ndeki Rektörlük binasının giriş katında yer alan galeriyi, dileyen tüm sanatseverler, haftanın her günü 09.00-20.00 saatleri arasında ücretsiz ziyaret edebiliyor. 

 


İlişkili Haberler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :