GEÇ OLMADAN EVE DÖN: Konutun Serüveni Üzerine Bir Sergi

mimarizm.com / 15 Şubat 2016
VitrA ve Türk Serbest Mimarlar Derneği (TSMD)’nin işbirliğiyle gerçekleştirilen VitrA Çağdaş Mimarlık Dizisi’nin beşinci sergisi, ziyaretçileri konutun serüveni üzerine bir yolculuğa çıkaracak.

VitrA Çağdaş Mimarlık Dizisi’nin beşinci sergisi “Geç Olmadan Eve Dön”, 31 Mart’ta İstanbul Modern’de açılıyor.

Cem Sorguç’un küratörlüğünü üstlendiği sergi, insan-mekân arakesitindeki en eski ve temel barınma/yaşam mekânlarımıza, evlerimize odaklanıyor. Barınma serüveni, binlerce yıl önceye giden tarihsel ve karmaşık bir konu olarak karşımıza çıkıyor.

Epeydir cevapsız kalan konut sorununun kime ait olduğu; barınmaya, kente, mimari tasarıma ya da yaşanılan mekânlara dair bir sorun olup olmadığı konusu ise serginin çıkış noktası olarak belirtiliyor. Sergi, konuta dair yanıtsız kalan soruları cevaplamaya değil, soruların çıkış nedenlerini ve insanın aradığı cevapları, kent ve çevre dahilinde ortaya koymaya çalışıyor. 

"VitrA Çağdaş Mimarlık Dizisi Sunar | GEÇ OLMADAN EVE DÖN: Konutun Serüveni Üzerine Bir Sergi", 31 Mart - 26 Haziran 2016 tarihleri arasında İstanbul Modern'de ziyaret edilebilir.


VÇMD'nin yeni kitabı için 51 yapı seçildi

VitrA Çağdaş Mimarlık Dizisi kapsamında 2000 yılından bu yana üretilen konut yapılarının seçkisini sunan kitap, sergiyle eşzamanlı olarak yayımlanıyor. Kitapta, tek aile evlerinden çok katlı ve karma yapılara dek, değişen yaşam tarzlarını yansıtan farklı konut tiplerini içeren 51 yapı yer alıyor. Kitapta yer alan konut yapılarını, sektörün önde gelen akademisyen ve mimarlarından oluşan bir grubun nomine ettiği projeler arasından Banu Binat, Müge Cengizkan, Hüseyin Kahvecioğlu, Neslihan Şık ve Brigitte Weber'den oluşan seçici kurul belirledi.

Ayrıntılı bilgi için tıklayınız.


İlişkili Haberler
Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :