“Osmanlılar ve Avrupalılar: Geçmiş Zamanlar ve Olasılıklar”

mimarizm.com / 16 Şubat 2016
Belçika’nın önde gelen sanat kurumlarından biri olan Bozar’ın liderliğinde, altı sanat kurumunun ortaklığıyla, 4 - 27 Mart 2016 tarihleri arasında MSGSÜ Tophane-i Amire Kültür ve Sanat Merkezi Tek Kubbe Salonu’nda “Osmanlılar ve Avrupalılar: Geçmiş Zamanlar ve Olasılıklar” başlıklı bir sergi gerçekleştiriliyor.

Avrupa Birliği Kültür Programı’nın desteğiyle, Bozar’ın liderliğinde yürütülen "Osmanlılar ve Avrupalılar: 500 Yıllık Kültürel İlişkiler Üstüne Düşünmek" adlı projenin İstanbul ayağı olarak gerçekleştirilecek serginin küratörlüğünü Beral Madra üstleniyor. İstanbul Kültür Sanat Vakfı ve Cittadellarte-Pistoletto Foundation ortaklığıyla düzenlenecek sergi ücretsiz olarak gezilebilecek. Sergide Erol Eskici, Leone Contini, Eda Gecikmez, Mary Zygouri, Driant Zeneli ve Naci Güneş Güven’in çalışmaları yer alacak. 

Serginin sanatçıları geçtiğimiz yıl Haziran ve Temmuz aylarında, Cittadellarte-Pistoletto Vakfı’nın Biella’daki merkezinde bir konuk sanatçı programına katıldılar. Avrupa ve Türkiye arasında günümüzdeki kültür alışverişini etkilediği varsayılan tarihsel kültür ilişkileri üzerine projeler geliştiren sanatçılar program boyunca, Gülçin Aksoy,  Ergin Çavuşoğlu,  Güven İncirlioğlu,  Adrian Paci, Michelangelo Pistoletto ve Igiaba Scego gibi isimlerle ortak çalışmalarda bulundular. “Osmanlılar ve Avrupalılar: Geçmiş Zamanlar ve Olasılıklar” başlıklı sergide bu iki aylık ortak çalışma sürecinin sonucu olan yapıtları sunulacak. 

2012 yılında hayata geçirilen Osmanlılar ve Avrupalılar, 500 Yıllık Kültürel İlişkiler Üstüne Düşünmek başlıklı proje, Avrupa ve Türkiye’nin 500 yıllık ortak kültür hazinesine yolculuk yapmak ve kültürel ilişkilerin yeniden düşünülmesini sağlamayı amaçlıyor. Projenin ortaklığını, Belçika’dan Bozar, Türkiye’den İstanbul Kültür Sanat Vakfı, Polonya’dan National Museum in Krakow, İtalya’dan Cittadellarte-Pistoletto Foundation, Avusturya’dan Kunsthistorisches Museum Vienna ve Hollanda’dan Witte de With for Contemporary Art üstleniyor. Projeye ortak olan her sanat kurumu ülkesinde Osmanlılar ve Avrupalılar, 500 Yıllık Kültürel İlişkiler Üstüne Düşünmek başlığı altında farklı etkinlikler düzenliyor. 


Ayrıntılı bilgi için: www.iksv.org


İlişkili Haberler
Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :