2018 BETONART Mimarlık Yaz Okulu

mimarizm.com / 31 Mayıs 2018
TÇMB’nin “BETONART” markası altında 2002'den beri düzenlediği BETONART Mimarlık Yaz Okulu, bu yıl 17-27 Temmuz tarihleri arasında Abdullah Gül Üniversitesi ev sahipliğinde, Çimsa Kayseri Çimento’nun ana desteğiyle gerçekleşecek.

Küratörlüğünü Deniz Aslan’ın, moderatörlüğünü Hakan Tüzün Şengün, Melike Altınışık, Gürkan Okta, Birge Yıldırım ve Tomris Akın’ın yapacağı 17. BETONART Mimarlık Yaz Okulu’nun teması, “Beton Olmak, Morfogenetik Bir Yaklaşım” olarak belirlendi.

Küratör Deniz Aslan temayı şu şekilde açıklıyor;

“Doğa davranışlarının taklit edilmeksizin izlenmesi,  mimari yapısal çevrenin ortaya çıkışının kaotikliğini açıklar niteliktedir. Bu noktada heykelsi yapılarla katı olanı kırarak, geleneksel kodların sürekliliği ihtimallerini çeşitlendirmek içgüdüsel parametreleri çoğaltmaktadır. Yapıların ve yapılı çevrenin morfogenetik kodlarının arayışı; tarihsel uzam ve sürekliliği bir miras edinerek parçalardan uyumlu bir şekilde tümevarımı içgüdüsel verilerle sağlamaktadır.

Kökensel kodların benzersizliği ile sayısız katmanın buluştuğu ve evrimsel değişimin okunabildiği bir uzay esneyip genişleyebilir. Zamanın herkes ve her şey için eşit akmadığını açıklayan Einstein’ın görelilik kuramıyla da ilişkilendirerek uzay ve zamanın bükülmesine atıfta bulunabileceğimiz, esnek bir yumuşakçanın içine gömülü olduğumuzun kanıtı gibidir her şey. Güneş etrafındaki uzayı büker ve dünya da onun etrafında, gizemli bir güç tarafından çekildiği için değil, eğilen bir uzayda bir doğru üzerinde hızla yol aldığı için döner.

Morfogenesis süreç temelli bir yaklaşımdır. Geleneksel anlamdaki ‘’biçim işlevi izler’’ söyleminin tam tersi ’biçim süreci izler’’ söylemi kullanılmaktadır. Bu anlamda morfogenesiste biçimin nihai bir sonuç olmaktan ziyade dinamik bir sürecin değişken ürünü olduğu belirtilebilir. Mimari biçim ve doğa ortak bir sürecin unsurları olacaklardır.

Morfogenesis’e göre bu değişken süreç içerisinde bir şey bir biçim kazandığı anda yeni bir biçime doğru başkalaşmaya başlar.

Bu noktada biçimin metamorfoza uğrayıp, ne şekilde transform olduğu ve çevresine göre performansının nasıl başkalaştığı sorusu doğmaktadır. Morfogenesis bu soruya cevap arayan alanlardan biridir.

Morfogenesis, tahmin edilebilir bir evren modelinin aksine göreliliği ve olasılıkları göz önünde bulunduran kuantum mekaniğine uygun bir yaklaşım olarak görünür.”

Onyedinci durak; Kayseri 

On gün sürecek Yaz Okulu’nda, Kayseri’nin mimarlık örneklerini görmek amacıyla düzenlenecek gezide, kentin en tarihi semtlerinden Talas, Kayseri Kalesi, Kapalıçarşı ve şehrin simgelerinden Alaca Kümbet, AGÜ Mimarlık Bölüm Başkanı Doç. Dr. Burak Asiliskender’den dinlenecek.

16 yıldır farklı kentlerde farklı temalarla gerçekleşen Yaz Okulu, Türkiye’nin çeşitli yerlerinden mimarlık bölümünde 3. sınıfı bitirmiş öğrencileri bir araya getiriyor. BETONART Mimarlık Yaz Okulu bu yıl, 17-27 Temmuz 2018 arasında Abdullah Gül Üniversitesi Kayseri Kampüsü’nde yapılacak. 

17. BETONART Mimarlık Yaz Okulu sürecini, okulun blog sayfasındanFacebook ve Twitter hesaplarından günlük olarak takip edebilirsiniz.


İlişkili Haberler
Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :