16. Betonart Mimarlık Yaz Okulu Sona Erdi

mimarizm.com / 03 Ağustos 2017
Türkiye Çimento Müstahsilleri Birliği’nin mimarlık eğitimine katkı amacıyla 2002 yılından beri düzenlediği Betonart Mimarlık Yaz Okulu’nun 16’ncısı, 28 Temmuz 2017 tarihinde Bursa Çimento Genel Merkez Binası’nda gerçekleştirilen sergi açılışı, sertifika töreni ve kokteyl ile sona erdi.

Türkiye’nin çeşitli okullarından mimarlık öğrencilerinin katılımı, Bursa Çimento ve Bursa Beton’un katkıları ile Bursa Çimento Fabrikası ev sahipliğinde gerçekleşen yaz okulunda ortaya çıkan işler Bursa Çimento Genel Merkez Binası’nda sergileniyor.

Sertifika töreni, Bursa Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Muhsin Özlükurt'un açılış konuşmasıyla başladı. Ardından TÇMB CEO'su İsmail Bulut, Betonart Yaz Okulu’nun yola çıkış hikâyesinden bahsetti. "Mimarlık öğrencilerine hayallerini daha ileri götürebilmelerine yönelik bir perspektif açmak istedik" diyen Bulut’un ardından sözü 16. Betonart Mimarlık Yaz Okulu’nun gerçekleşmesine büyük katkıda bulunan ve ev sahipliği yapan Bursa Çimento’nun Genel Müdürü Osman Nemli aldı. "Bizim için, çimento üretmenin ötesine geçme vizyonumuz doğrultusunda çok heyecan verici bir çalışmaydı" diyen Nemli Betonart Yaz Okulu’nun sadece öğrenciler için değil fabrika çalışanları için de öğretici olduğuna değindi.

Sonrasında, 2002 yılında düzenlenen ilk yaz okulunun mezunu, 16. Betonart Mimarlık Yaz Okulu’nun küratörleri ve PAB Mimarlık kurucuları Pınar Gökbayrak, Ali Eray ve Burçin Yıldırım, "Beton tamir edebilir mi, ürünleri yeni işlevleri ile hayata sokup dönüştürebilir mi, diyerek yola çıktık" ifadesiyle “upcycling/ileri dönüşüm” kavramı üzerinden “Bir Şans Daha Ver” olarak belirledikleri temayı anlattı.

Açılış konuşmalarının ardından sertifika törenine geçildi. Yaz Okulu organizasyon ekibine, destekçilere, küratörlere, moderatörlere, öğrencilere ve katkıda bulunanlara sertifikaları teslim edildi. Sertifika töreninin ardından kokteyl eşliğinde çalışmalar gezildi. 

Fotoğraflar: Line Tv

26 farklı üniversiteden 28 mimar adayı; Ferhan Yalçın koordinatörlüğünde Demet Mutman, Avşar Gürpınar, Cansu Cürgen, Furkan Balcı, Cemal Çobanoğlu, Gürkan Okta ve Onaranlar Kulübü’nden Ufuk Emin Akengin ile Aytekin Gezici moderatörlüğünde beş gruba ayrılarak betonun potansiyellerini ve uygulama tekniklerini deneyimledi.

Dedeman Turizm ve Otelcilik Grubu Gayrettepe Dedeman Oteli, Arzu’nun Bebekleri, Ersa Mobilya ve İnegöl Mobiliyum AVM’nin destekleriyle toplanan, işlevini yitirmiş malzemeler ve beton bir araya getirildi. 3Dörtgen’in de 3 boyutlu yazıcıları ile destek verdiği Betonart Yaz Okulu’nda ortaya çıkan işler Eylül ayının sonuna kadar Bursa Çimento Genel Merkez Binası’nda ziyaret edilebilir.


İlişkili Haberler
Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :