İstanbul Tasarım Bienali Atölye Çalışmaları

mimarizm.com / 13 Mart 2012
İstanbul Tasarım Bienali Atölye Çalışmaları

İstanbul Tasarım Bienali, 22-27 Mart 2012 tarihleri arasında, Türkiye'deki tasarım eğitimini ön plana çıkarmak, kurumları, öğrencileri ve sanayi temsilcilerini tasarımcılar ile buluşturarak, birbirlerinden öğrenmelerini, etkilenmelerini sağlamak amacıyla bir dizi Atölye Çalışması düzenleyecek. Bienal teması "Kusurluluk" (Imperfection)  çerçevesinde yapılacak çalışmalar, yurtiçi ve yurtdışından yaratıcı endüstrilerdeki profesyoneller ile farklı markaları üniversite öğrencileriyle bir araya getirerek, düşünme ve üretme süreçlerini birlikte deneyimlemeleri için imkân yaratacak.Beş gün boyunca, farklı mekânlarda yürütülecek 12 ayrı atölye çalışmasında yaklaşık 200 üniversite öğrencisi, 30'a yakın uluslararası tasarımcı ile çalışma imkânı bulacak. İstanbul Tasarım Bienali Atölye Çalışmaları'na katılmak üzere İstanbul'a gelecek tasarımcılar arasında, Designer of the Future ödülüne layık görülen kil tasarımcısı Max Lamb, yemek tasarımının önemli isimlerinden şef
Marc Bretillot, mimarlık dünyasının yakından tanıdığı Luis Urculo, ürün tasarımı ve özellikle Hermes, Fendi gibi önde gelen markalarla yaptığı çalışmalarla isminden söz ettirmiş olan Anon Pairot, doğal ve gündelik malzemelerle değerli takı tasarımları gerçekleştiren Amina Agueznay gibi tanınmış isimler yer alıyor.

İstanbul Tasarım Bienali eş sponsorlarından Koray Şirketler Topluluğu, Vestel ve VitrA'nın yanı sıra Coca-Cola, Matraş, Nef ve ROMAN Hazır Giyim sponsorluğunda gerçekleştirilecek Atölye Çalışmaları sonucunda ortaya çıkacak işler, fikirler, ürünler ile sürecin kendisi, İstanbul Tasarım Bienali süresince çalışmaların gerçekleştirildiği mekânlar/ortamlarda sergilenecek. Atölye çalışmalarının sergileneceği mekânlar ve etkinlik bilgileri, İstanbul Tasarım Bienali program kitapçığında ve haritasında da yer alacak.

Design Quartier Ehrenfeld, Domaine de Boisbuchet, Made in Şişhane, SALON Amsterdam/İstanbul, Sürdürülebilir Yaşam için Tasarım ve İnovasyon Girişimi ve TAG Platform gibi her biri alanında öncü kurum ve ekipler önderliğinde yürütülecek çalışmalar, partner firma ile birlikte belirlenen mekânlarda, 20'şer üniversite öğrencisinin katılımı ile gerçekleştirilecek.

22 Mart Perşembe günü başlayıp beş gün devam edecek Atölye Çalışmaları'nın bitiminde, 27 Mart Salı günü Beyoğlu Gençlik Merkezi'nde, tüm katılımcıları bir araya getirecek genel sunum yapılacak. Ücretsiz olarak gerçekleştirilecek sunumda, atölye liderleri çalışmalarını özetleyecek ve seçilmiş örnek işlerini sunacak. Tasarımcıların da katılacağı genel sunum, İstanbul Tasarım Bienali'nde yer alacak atölye çalışmaları sergilerine de bir ön bakış olacak.


Atölye Çalışmalarına Katılım

İstanbul Tasarım Bienali Atölye Çalışmaları, ilgili üniversitelerin kentsel tasarım, şehir ve bölge planlama, çevre tasarımı, mimarlık, iç mimarlık, endüstriyel tasarım, grafik tasarım, moda tasarımı, güzel sanatlar, yeni medya tasarımı gibi bölümlerinde öğrenim gören tüm lisans ve lisansüstü öğrencilerinin katılımına açık ve ücretsiz olarak düzenlenecek.

Atölye Çalışmaları'na katılmak isteyen öğrenciler, program ve katılım koşullarıyla ilgili detaylı bilgiyi bienalin web sitesi ile, Facebook sayfası ve Twitter hesabından takip edebilir.

Organizasyondan yapılan açıklamada, üniversitelerin bölüm başkanlıkları tarafından önerilen katılımcı öğrenciler ile İstanbul Tasarım Bienali ofisine başvuruda bulunan öğrencilerin, kontenjan dahilinde ve öncelik sırasına göre, ilgilendikleri atölyelere yerleştirileceği belirtiliyor.


Atölye Çalışmaları'nın ayrıntılı programına ulaşmak için lütfen ilerleyiniz. >>>>>


İlişkili Haberler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :