Tasarım Bienali - Film Festivali Özel Gösterimi: "Urbanized/Kentleşmiş"

mimarizm.com / 13 Mart 2012
Tasarım Bienali - Film Festivali Özel Gösterimi: "Urbanized/Kentleşmiş"

Tasarım alanındaki farklı tartışma noktalarını, İstanbul'un kültür ve sanat yaşamının gündemine getirmek hedefiyle 2010 yılında yola çıkan İstanbul Tasarım Bienali, hazırlık sürecinde birçok ön etkinlik düzenledi. 2010 yılında, dünyadan ve Türkiye'den tasarım dünyasındaki, yaratıcı kimlikleriyle öne çıkmış 29 konuşmacının katıldığı "Neden Tasarım, Neden Bienal?" başlıklı iki gün süren sempozyum Kadir Has Üniversitesi'nde yapıldı. 2011 yılında, İstanbul Modern'de gerçekleştirilen, uluslararası arenada tasarım alanında başarıları ile öne çıkmış önemli isimlerin katıldığı "Neden Tasarım?" başlıklı söyleşi ise katılımcılardan büyük ilgi gördü.

İstanbul Tasarım Bienali, tasarım konusunu gündeme taşımak ve yaratıcı çalışmalar sayesinde tasarımcılarla bienal arasında bir etkileşim yaratmak amacıyla, açılışına kadar olan dönemde, atölye çalışmaları, yuvarlak masa toplantıları, uluslararası basın buluşmaları gibi çeşitli etkinlikler düzenlemeye devam ediyor. Bu kapsamda gerçekleştirilen etkinliklerden biri de 31. İstanbul Film Festivali işbirliğindeki "Urbanized / Kentleşmiş" belgeseli özel gösterimiİstanbul Tasarım Bienali; İstanbul Film Festivali işbirliğiyle, yönetmen Gary Hustwit'in "Helvetica, Objectified" adlı tasarım filmleri üçlemesinin son bölümü olan "Urbanized / Kentleşmiş"in gösterimine ev sahipliği yapacak. Belgeselde Sir Norman Foster, Rem Koolhaas, Jan Gehl, Oscar Niemeyer, Amanda Burden, Enrique Peñalosa, Alejandro Aravena, Eduardo Paes, Rahul Mehrotra, Tarna Klitzner ve Ellen Dunham-Jones gibi dünyanın başlıca mimarları, şehir planlamacıları, siyaset kurucuları ve düşünürleriyle birlikte, yaşadıkları şehirlerde değişim yaratmış sıradışı şahsiyetler de yer alıyor.

"Urbanized / Kentleşmiş" filminin ilk gösterimi, 31. İstanbul Film Festivali kapsamında 5 Nisan Perşembe günü saat 19.00'da Nişantaşı Citylife (City's) Sineması'nda yapılacak. Gary Hustwit'in tasarım üçlemesinin tamamı Türkiye'de ilk defa İstanbul Tasarım Bienali'nde izleyicilerle buluşacak. 


İlişkili Haberler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :