BUG Tasarım Atölyeleri

mimarizm.com / 10 Temmuz 2012
BUG Tasarım Atölyeleri

Maltepe Üniversitesi Mimarlık Fakültesi , İstanbul Tasarım Bienali Akademi Programı çerçevesinde "Kusurluluk" temasını enli boylu tartışarak özgün tasarımlar üretmek üzere, ilgilenen herkesi, 3 - 8 Eylül 2012 tarihleri arasında fakülte binasında gerçekleşecek olan "BUG - Biliş ve Uygulamada Gariplikler (Quirks in Cognition and Praxis)" temalı tasarım atölyelerine davet ediyor. 


Her şey varlığını değişen ölçeklerde hata ve kusurluluklara borçludur. Bunların bir kısmı bir şeyin işlerliği tamamen ortadan kaldırıp yok ederken, bir kısmı da sistemin içinde varlığını sürdürmeye devam eder, sistemin evrilmesine ve dönüşmesine neden olur. BUG Tasarım Atölyeleri, bu tür hata ve kusurlulukların peşine düşmeye ve tasarım alanında sağlayabileceği olasılıkların neler olduğunu sorgulamayı amaçlıyor.

Sözü edilen türden hata/kusurluluklar, dahil oldukları süreçleri kesintiye uğratmak yerine onunla var olmaya devam ederler. Sürecin belli noktalarında devreye girerek belli bir adımın gerçekleşmesine engel olur ya da yeni ve umulmadık bir işleyişe yol açarlar. Bu hata/kusurluluklar, sistemin/sürecin yetersizliklerini açığa çıkarttığından, sistemin daha iyi işleyişine açılan kapılar gibidir. Sistem, içeriden ya da dışarıdan yapılan yeni girdilerle başka işleyişler tanımlayarak kendini dönüştürür, adapte eder. Biyolojik süreçlerde gerçekleşen bu hatalar mutasyonlardır. Bilişim teknolojileri ise bunları BUG olarak niteler.

Peki mimari, kentsel ya da ürün ölçeğinde üretilen tasarımlarda bu hataların karşılığı ne olabilir?

Yapılı mekanı, mimari ve kentsel ölçeklerde, sistem ya da süreçler bütünü olarak düşündüğümüzde bu mekanların kullanıcısı olarak bizler her dakika bu BUG'ların etrafından dolanan ve yeni işleyişler bularak sistemin tıkanıklığını gidermeye çalışan elektrik devreleri gibiyiz. BUG atölyeleri de bu süreci biliş düzeyine taşımayı hedefliyor.


Düzenleme Ekibi
Tülin GÖRGÜLÜ
Esra SAKINÇ
Yekta ÖZGÜVEN
Melike ATICI

Danışmanlar
Ebru ERDÖNMEZ
Selim ÖKEM
Kunter MANİSA
Bora YERLİYURT
Senem KAYMAZKOCA


Atölyeler hakkında ayrıntılı bilgi için tıklayınız.
Katılımcı formunu indirmek için tıklayınız.


 

 

 


İlişkili Haberler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :