İstanbul Tasarım Bienali Atölye Çalışmaları

mimarizm.com / 13 Mart 2012
İstanbul Tasarım Bienali Atölye Çalışmaları
Atölye Çalışmaları Programı

Design Quartier Ehrenfeld & Made in Şişhane (More Than Design)

Made in Şişhane ile Almanya-Köln'de az gelişmiş bölgelerin yaratıcı yollarla gelişimini sağlayan Design Quartier Ehrenfeld (DQE) ortaklığında düzenlenecek "More Than Design" atölyesi, İstanbul'un Şişhane bölgesindeki aydınlatma üreticilerinin kalkınmasını amaçlıyor. Atölye çalışmasının yürütücülüğünü, aydınlatma üniteleri konusunda uzman Alman genç tasarımcılar, Felix Stark, Joerg Mennickheim, Katharina Pawlik, Pierre Kracht ve Ulrich Exner üstlenecek. Şişhane bölgesindeki aydınlatma üreticilerinin potansiyelini açığa çıkartmayı hedefleyen çalışmaya, Siegen ve FH Mediadesign Düsseldorf üniversite öğrencilerinin yanı sıra Türkiye'deki üniversitelerin endüstriyel tasarım, mimarlık, film ve medya bölümlerinden öğrenciler de katılabilecek.

Atölye çalışması boyunca, katılımcılar Alman tasarımcılarla eşleşecek; birlikte beş gün boyunca Şişhane'de yer alan aydınlatma atölyelerini gezerek, kendi tasarımlarını uygulatacaklar. Ortaya çıkacak aydınlatma üniteleri, İstanbul Tasarım Bienali süresince Galata-Şişhane bölgesinde yer alan kafe, restoran, otel gibi farklı mekânlarda sergilenecek. Aynı sergi, 2013 yılının Ocak ayında Almanya'nın Köln kentinde de yer alacak.

Domaine de Boisbuchet Atölyeleri

İstanbul Tasarım Bienali Danışma Kurulu Üyesi Alexander von Vegesack tarafından kurulan Domaine de Boisbuchet, mimarlık ve tasarım konularında uluslararası atölye çalışmaları yürütüyor. İstanbul Tasarım Bienali kapsamında Domaine de Boisbuchet ile yapılan işbirliğiyle kendi alanlarında uzmanlaşmış beş tasarımcının yürütücülüğünü üstleneceği beş farklı çalışma gerçekleştirecek.

Max Lamb ile Seramik, Kil Atölyesi

Bu atölye çalışması, küresel bir tasarım forumu olan Design Miami/Basel'in 2008 yılında verdiği "Designer of the Future" ödülüne layık görülen Max Lamb yürütücülüğünde Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi, Seramik ve Cam Tasarımı Bölümü, Seramik Atölyesi'nde gerçekleştirilecek. Çalışma, VitrA sponsorluğunda yapılacak.

Marc Bretillot ile Yemek Tasarımı Atölyesi

Gastronomi Atölyesi, ESAD Art and Design School of Reims'deki yemek tasarımı derslerinin kurucusu ve yürütücüsü olan Marc Bretillot liderliğinde yapılacak. Yemek tasarımı konusunda farklı ve deneysel çalışmalar gerçekleştirilecek bu atölye ile pişirme ve sunuş süreçlerinin tasarım ile olan ilişkisi irdelenecek.

Luis Urculo ile Mimarlık Atölyesi

Mimarlık dünyasının yakından tanıdığı tasarımcılardan Luis Urculo tarafından yürütülen atölye kapsamında, mimarlık, tasarım ve grafik tasarım disiplinleri arasındaki ilişkilerin irdelenmesi ve bu alanların limitlerinin zorlandığı çalışmalar yapılması planlanıyor. Bu çalışmanın sponsorluğunu Nef üstleniyor.

Amina Agueznay ile Takı Tasarımı Atölyesi

Bu atölye çalışmasını, takı tasarımı yöntemlerini mimarlık bilgisinden esinlenerek ortaya koyan Faslı tasarımcı ve mimar Amina Agueznay gerçekleştirecek. Çalışmalarını tamamen doğal ve günlük malzemelerle gerçekleştiren tasarımcı, takı konusunda alışılagelmiş algıları yıkacak yöntemler ve farklı bir estetik sunacak.

Anon Pairot ile Deri Tasarımı Atölyesi

Taylandlı ürün ve mobilya tasarımcısı Anon Pairot öncülüğünde yapılacak atölye kapsamında, çeşitli deri malzemelerle özel bir koleksiyon hazırlanacak ve tasarım süreçlerinde el işçiliğine vurgu yapılacak. Atölye çalışması Matraş sponsorluğunda gerçekleştirilecek. 

Geri Dönüşümlü Malzemeler ile Mutlu Tasarımlar

İstanbul Tasarım Bienali ekibinden Merve Yücel ve Özlem Yalım Özkaraoğlu tarafından yürütülecek atölye çalışması kapsamında, geri dönüşümlü malzemeler olan içecek kutuları, şişeleri ve kapakları ile insanları mutlu edecek objelerin tasarımı Coca-Cola sponsorluğunda gerçekleştirilecek.

Salon Amsterdam/İstanbul

SALON/Amsterdam; Cathal McKee, Gijs Stork ve Manon Schaap tarafından kurulan, sanat, tasarım ve moda arasında ilham verici diyaloglar ve deneyimler yaratan bir merkez. Farklı malzemeler tasarımı konusunda uzmanlaşan SALON/Amsterdam, İstanbul Tasarım Bienali kapsamında ROMAN Hazır Giyim'in sponsorluğunda yapacağı atölye çalışmasında organik kumaş kullanımına dikkat çekecek. Farklı tasarım disiplinlerinden gelen Hollandalı tasarımcılar Aldo Beker, Alet Pilon, Atelier NL, Cony Groenewegen, Marga Weimans, Mariam Kordbacheh, Mark van Vorstenbos/Twan Jansenn, Matfiis cvan Bergen, Sakia van Drimmelen/Margeret Sweerts, Sebastian Brajkovis ve Sjoerd Vroonland, farklı alanlarda modadan ürün tasarımına, nakıştan farklı ve deneysel malzemelerin kullanımına kadar çok geniş bir yelpazede çalışmalar yapacak ve ürünler tasarlayacaklar. Çalışmalar ile moda, ayakkabı, oturma elemanları alanlarında disiplinler ötesi bir deneyim sunulacak. SALON/ Amsterdam atölyesi Yapı-Endüstri Merkezi Material ConneXion Ofisinde gerçekleştirilecek.

TAG Platform

Kentsel tasarım ve kent mekânlarında farkındalık yaratma konusunda uzmanlaşan TAG Platform'un liderliğinde ve Koray Şirketler Topluluğu sponsorluğunda gerçekleştirilecek atölye çalışması, sokakları ve insanların kentle, kentteki tasarım problemleri ile olan ilişkilerini ele alacak. Çalışmalar, bir yandan sokaklardaki insan hayatını zorlaştıran noktaları belirlerken diğer yandan da kendi ayrıcalıkları olan insanların kent yaşamı ile olan ilişkisini araştıracak. Atölyede katılımcılar, kent ile insanın "uyumsuz" olduğu yerleri belirleyecek ve bu analiz süresini projelendirerek bienal sürecinde sergileyecek. Ekip ayrıca, kent ile insanın "çakıştığı" noktalara birer sticker yapıştırarak buraları görünür kılmayı da planlıyor. Çalışmalar kapsamında EIDD (Design For All Europe) temsilcisi Peter Frank Kercher atölyede bulunacak ve konu hakkında bir söyleşi gerçekleştirecek.

Tasarımda Özelleştirme (Customization)

Vestel Tasarım Ekibi'nden Burak Emre Altınordu tarafından yürütülecek çalışma süresince, beyaz eşyalardan televizyonlara kadar uzanan bir dizi ürün üzerinde belirli bir kavram çerçevesinde ürün özelleştirme süreçleri hakkında çalışmalar gerçekleştirilecek. Atölye çalışanları, belirlenen 20 şehrin özelliklerini analiz edecek ve ürünleri, tanımladıkları bu özellikler doğrultusunda özelleştirmeye yönelik tasarımlar gerçekleştirecekler. Bu atölye çalışması Vestel sponsorluğunda yapılacak.

Temel İhtiyaçlar İçin Tasarım

Temel İhtiyaçlar İçin Tasarım atölyesi; Merve Titiz, Pınar Öncel ve Tuna Özçuhadar'ın önderliğindeki Sürdürülebilir Yaşam İçin Tasarım ve İnovasyon Girişimi tarafından yürütülecek. Yaklaşık 25 öğrencinin katılacağı bu çalışma, sürdürülebilirlik tanımının alışılagelmiş algısının bir adım önüne geçerek, kavramın daha derinden algılanmasını sağlayacak. Çalışmalar süresince, günümüz tüketim toplumunun temel ihtiyaçlarının tanımlanması ve karşılanmasında tasarımın rolü araştırılacak.


İlişkili Haberler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :