Japonya Yeni Ulusal Stadyumu Uluslararası Tasarım Yarışması

bustler.net / 02 Ağustos 2012Japonya Spor Konseyi, ülkenin yeni ulusal stadyumu için bir tasarım yarışması düzenlediğini duyurdu. Stadyum inşaatının, yüzyılın en büyük ölçekli ulusal projesi olacağı vurgulanıyor.


Orijinal adı "New National Stadium Japan International Design Competition" olan yarışmaya katılmak isteyenlerin başvurularını en geç 10 Eylül'e kadar yapmaları gerekiyor. Proje teslimi için son gün ise 25 Ekim 2012 .
 
2018 yılında tamamlanması planlanan stadyum, Japonya'nın 2020 Olimpiyatları'na ev sahipliği yapması durumunda, hem Olimpik hem de Paralimpik Oyunlar'ın ana mekanı olarak kullanılacak.

Yeni ulusal stadyumun 2019 Rugby Dünya Kupası'nı ağırlayacağı şimdiden kesinleşmişken; FIFA Dünya Kupası, Dünya Atletizm Şampiyonası, dünya starlarının konserleri ve diğer pek çok kültürel ve sanatsal etkinlik için de önerileceği bildiriliyor.


  Proje alanı

Japonya Spor Konseyi Başkanı Ichiro Kono, yarışmaya ilişkin açıklamasında şunları söyledi:

"Tamamen yeni bir stadyum yaratılacağından, yepyeni bir yol izleyerek, tasarım seçiminden inşaatın tamamlanma aşamasına kadar, halkın etkin katılımını sağlayan, tamamen açık ve şeffaf bir proje süreci vaadediyoruz. Şu anda Japonya'nın esas ihtiyacı, hayallerin gücü."


Jüri

Tadao Ando (Jüri Başkanı), Hiroyuki Suzuki, Takayuki Kishii, Hiroshi Naito, Makoto Yasuoka, Junji Ogura, Shunichi Tokura, Norman Foster, Richard Rogers, Ichiro KonoJüri Başkanı Tadao Ando'nun yarışmaya ilişkin mesajıAyrıntılı bilgi ve başvuru için
tıklayınız.


İlişkili Haberler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :