Hyde Park Kütüphanesi Mimari Fikir Yarışması

mimarizm.com / 27 Aralık 2016
Londra'nın ünlü parkı için yenilikçi bir halk kütüphanesi tasarlanmasını amaçlayan "Hyde Park Library : London" yarışmasının son başvuru ve teslim tarihi 31 Mart 2017.

Dünyaca ünlü yazarlara, şairlere, bilim insanlarına ve düşünürlere ev sahipliği yapan Londra, bu anlamda entelektüel devrimin en önemli merkezlerinden birisi. Küresel kültür ortamını etkisi altına alan kent; Shakespeare, Byron, Dickens, Newton, Arthur Doyle, George Bernard Shaw, Virginia Woolf, JK Rowling gibi pek çok ünlü isme ilham kaynağı ve konu olmuş. Önemli bir okur kitlesine sahip Londra; British Library, Westminster Reference Library, London Library'nin de aralarında yer aldığı büyük kütüphaneleri ile dikkat çekiyor. Ne var ki internet kullanımının yaygınlaşmasıyla birlikte, kitaplara da giderek daha az başvurmaya başladık. 

131 hektarlık yüzölçümü ile Londra'nın en büyük parklarından biri olan Hyde Park; dinlenmek, eğlenmek ve doğanın tadını çıkarmak isteyen Londralılar için önemli bir uğrak yeri. Parkın içine bir halk kütüphanesi yapılmasını öngören yarışmanın amacı, ziyaretçiler arasında okuma kültürünü teşvik etmek.

Uluslararası mimari proje yarışmaları sitesi Archasm tarafından düzenlenen yarışmada, katılımcılardan, tek başına ayakta durabilen, halkın bütünüyle ileteşim kurabilecek, kütüphanelerin katı görüntüsünü kıran örnek bir kentsel strüktür yaratmaları bekleniyor. Bakımı kolay, hafif ve sürdürülebilir malzemeler kullanılarak inşa edilecek kütüphane projesinde; şeffaflık, günışığı, doğa ve etkinlik alanları gibi konuların da yapının genel konseptine dahil edilmesi gerekiyor. Yarışmacılardan, kullanıcının mekanda daha uzun süre geçirmeyi istemesini sağlayacak bir deneyim yaratmaları bekleniyor.

Eğitim amaçlı düzenlenen uluslararası fikir yarışması sonucunda alana herhangi bir uygulama yapılması planlanmıyor.

Hyde Park Library LondonYarışma alanını gösteren hava fotoğrafı 

Yarışma Takvimi
Erken başvuru dönemi: 1 Aralık 2016 - 28 Şubat 2017
Standart başvuru dönemi: 1 Mart - 30 Mart 2017
Soru sormak için son gün: 10 Mart 2017
Son teslim tarihi: 31 Mart 2017
Kazananların duyurulması: 24 Nisan 2017

Ödüller
Birinci ödül: 100.000 INR (yaklaşık 5.000 TL) + Sertifika
İkinci ödül: 60.000 INR (yaklaşık 3.000 TL) + Sertifika
Üçüncü ödül: 40.000 (yaklaşık 2.000 TL) + Sertifika

Yarışmada ayrıca 10 adet mansiyon ödülü verilecek. İlk üçe giren ve mansiyon alan projeler archasm.com'un yanı sıra, yarışmanın duyuru sponsoru olan uluslararası mimarlık dergileri ve internet sitelerinde de yayımlanacak. 

Ayrıntılı bilgi ve başvuru için tıklayın. 


İlişkili Haberler
Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :