Çağdaş Sanat ile Mimarinin Evliliği

Filiz YAVUZ / 26 Haziran 2007

Domusweb'de geçtiğimiz günlerde "Nordic pavilion at Hyde Park" başlığıyla yayımlanan yazı, Hyde Park'ta iki İskandinav tasarımcının yaptığı pavyonu anlatıyor. Yazıda pavyon "çağdaş sanat ile mimarinin evliliği" olarak tanımlanıyor. Yazı şöyle;

 

 

"Bu yaz iki İskandinav tasarımcı, Norveçli Kjetil Thorsen and Danimarkalı Olafur Eliasson, Londra'da Serpentine Galeri'de Arup'un mühendislik desteğiyle geçici bir pavyon yaptı. Böylece çağdaş sanat ile mimarinin evliliği Hyde Park'ın kalbinde gerçekleşmiş oldu. Yapı 300 metrekarelik üç kattan oluşuyor. Yapının içindeki koni biçimli koltuklar birbirine geçebildiği ve bu koltukların çevresi uzun helezonik bir düzenekle sarıldığı için koltuklar oturan ziyaretçileri en üste çıkarabiliyorlar.

 

 

 

 Buluşma ve toplantı alanı olarak kurgulanan geçici pavyon, 1991'den bu yana Londra'nın en başarılı galerilerinden Serpentine Galeri'nin yöneticiliğini yapan Julia Peyton-Jones'un fikriydi aslında. Pavyon ilginç, aydınlatıcı ve özellikle çağdaş mimarinin dışında tasarım yönünden önemli unsurlar barındırıyor. Görev değişimleri, tasarım ve inşa sürecini etkilediğinden pavyonun yapılışı dokuz ay gibi bir zaman aldı. Pavyonun açılış töreninde yıllık sermayesi açıklanan galeri, İngiliz ekonomisine sıcak akış sağlayan unsurlardan biri."


İlişkili Haberler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :