Fujimoto'nun Serpentine'i İnşai Geometriyle Doğayı Harmanlayacak

mimarizm.com / Amber EROYAN / 14 Şubat 2013

Yapı-Endüstri Merkezi'nde gerçekleştirdiği konferans ve Archiprix-TR ödül töreni vesilesiyle geçtiğimiz yıllarda ülkemize konuk olan Sou Fujimoto'nun, Londra Hyde Park'ın geleneksel yaz neşeşi Serpentine Pavyonu için hazırladığı tasarım açıklandı.

Londra Hyde Park'ı her yıl yeni bir çehreye kavuşturan Serpentine Gallery yaz pavyonunun 13'üncü tasarımcısı Japon mimar Sou Fujimoto olarak belirlendi. Foujimoto'nun Serpentine için geliştirdiği tasarım; 20 mm'lik çelik direklerin bir araya gelmesiyle yarı saydam ve düzensiz bir çember oluşturan, 350 metrekarelik inşaat alanına sahip, bulut görünümlü bir kafes strüktür. 

Japon mimar projeye ilişkin şu bilgileri paylaştı:

"Kensington Bahçeleri'nin pastoral bağlamı içerisinde, çevredeki bitki örtüsünün canlı yeşili ile inşai geometriyi bir arada dokumayı öngördüm. Doğal olan ile insan yapımı olanın kaynaştığı noktada, yeni bir çevre formu yaratılacak. Söz konusu olan ne salt mimari, ne de salt doğal; tam olarak bu ikisinin benzersiz buluşması..." 
İki girişi olması planlanan 2013 yaz pavyonunda, insanların burada rahatça vakit geçirmesini sağlayacak bir kafe ile bir dizi basamaklı teras yer alacak.

Serpentine Gallery direktörü Julia Peyton-Jones ile yardımcı direktör Hans Ulrich Obrist'in, Sou Fujimoto'nun seçilmesine dair açıklamaları ise şöyle:

"Günümüz mimarlık dünyasının en büyüleyici mimarlarından biriyle çalışacağımızdan ötürü biz de son derece heyecanlıyız. Serpentine Gallery yaz pavyonunu tasarlaması için yaptığımız davete olağanüstü bir yanıt veren Sou Fujimoto'nun tasarladığı strüktürün, tüm ziyaretçileri derinden etkileyeceğine inanıyoruz."


Bu haber,
bdonline.co.uk'den derlenmiştir.

 


İlişkili Haberler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :