Frank Gehry, İngiltere'deki İlk Yapısını Oğlu İle Birlikte Tasarladı

mimarizm.com / 29 Ağustos 2008


Londra Hyde Park'ta konumlanan ve modern/çağdaş sanata odaklanan koleksiyonu ile 1970'lerden bu yana milyonlarca kişinin rağbetine uğrayan Serpentine Gallery, yalnızca dikkat çekici bir sanat galerisi değil. Yanı başındaki Serpentine Gölü'nden ismini alan ve 1934 tarihli bir gazinonun içine yerleşmiş olan galeri, aynı zamanda her yıl çağdaş mimarlığın son dönem ürün ve üreticilerinin yeni oyun alanı halini alıyor. 2000'den bu yana bahçesinde kullanıma açtığı geçici pavyonlar Toyo Ito'dan Zaha Hadid'e pek çok tasarımcı ve mimar birlikteliğinin elinden geçen Serpentine Gallery'nin bu yılki konuğu ise dünyaca ünlü Amerikalı mimar Frank O. Gehry. Galerinin bahçesine kendi mimarlık retrospektifinin bir tür özeti niteliğini taşıyan pavyonu konduran Gehry için bu yapı daha farklı iki farklı anlam da taşıyor: Serpentine Pavyonu, hem mimarın İngiltere'de uyguladığı ilk yapı hem de oğlu ile ilk ortak çalışması.20 Temmuz'da kapılarını açan
Gehry pavyonu, Arup ile ortak bir çalışmanın sonucu olarak ortaya çıkmış. Tasarımın başından beri alınan ortak kararlar Arup ve Gehry imzalı bu pavyonun diyagonal düzlemlerde ‘dans eden' mimarisine hayat vermiş: Tam bir Gehry klasiği! Pavyon, dört devasa çelik kolon üzerine duran geniş ahşap plaklar ve tam bir ağ oluşturan, birbiri üzerine devrilecekmiş gibi duran cam panellerin yarattığı dramatik, çok boyutlu bir mekan olarak anlatılabilir. Leonardo da Vinci'nin ahşap mancınıklarından yazlık barakaların şeritli duvarlarına kadar çok sayıda ilham kaynağı olan tasarım, kısmen amfi-tiyatro olarak kullanılabiliyor; geniş bir yürüme bulvarına yer veriyor. Pavyonun gündüzleri bir içe dönme ve dinlenme mekanı akşamları ile tartışma ve performans alanına dönüşmesi bekleniyor.

Oğlu Samuel Gehry ile ilk kez ortak bir işe imza atan Gehry, tasarım hakkında şunları söylüyor: "Pavyon, galeriden parka uzanan kentsel bir sokak olarak işleyecek ahşap strüktür olarak tasarlandı. Pavyonun içinde ahşap strüktürden sarkan / asılan cam saçaklar iç mekanı rüzgar ile yağmurdan korurken, güneşli günlerde gölge yaratıyor. Kullanıcı, pavyonun içinden yürürken iki tarafta da konumlanan kotlandırılmış oturma alanlarına ulaşabiliyor. Bunun yanı sıra beş ayrı yükseltilmiş locaya da pavyonun ndış sınırlarından ulaşılabiliyor. Bu localar sokağı çevreleyen görsel işaretler olarak işlerken, diğer yandan da küçük sahneler, özel izleme platformları veya yeme-içme alanları olarak kullanılabiliyorlar."Dokuzuncu yılına giren Serpentine Pavyonları serisi, dünyanın kendi türündeki ilk ve en hırslı mimarlık programı olmanın yanı sıra, uluslararası mimarlık takviminde yer eden etkinliklere ev sahipliği yapan bir buluşma noktası. 2000'den bu yana geçici pavyona imza atan mimarlar ve işleri aşağıda görüntülenebilir. Frank Gehry'nin yapısı ise 19 Ekim'e kadar Serpentine Gallery'de ziyaret edilebilecek.

2000: Zaha Hadid
2001: Daniel Libeskind
2002: Toyo Ito
2003: Oscar Niemeyer
2005: Álvaro Siza ve Eduardo Souto de Moura
2006: Rem Koolhaas
2007 ön pavyonu: Zaha Hadid ve Patrick Schumacher
2007: Olafur Eliasson ve Cecil Balmond
2008: Frank Gehry
İlişkili Haberler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :