British Council’den Küratörlere Açık Çağrı

mimarizm.com / 11 Haziran 2018
British Council, sanatseverlere zamandan ve mekandan bağımsız bir sanat deneyimi sunan ‘Duvarları Olmayan Müze’nin üçüncü dijital sergisinin küratörünü belirlemek için açık çağrı başlattı.

British Council’ın görsel sanatlar koleksiyonunun parçalarını bir araya getiren dijital sergi ‘Duvarları Olmayan Müze’, sanatı dijital ortama taşıyarak sanatseverlere yeni bir deneyim yaşatmaya devam ediyor. Üçüncü sergi için çalışmalar dijital sergiyi oluşturacak küratörün seçilmesi için yapılan açık çağrı ile başladı.

Birleşik Krallık ziyareti

British Council, Türkiye’deki küratörlere ve sanat profesyonellerine, Birleşik Krallık’taki British Council Koleksiyonu’nu ziyaret etme, deneyimli küratörleriyle birlikte çalışma ve ‘Duvarları Olmayan Müze’ ile kendi sergilerini oluşturma fırsatı sunuyor.

Programa 18 yaşını doldurmuş ve görsel sanatlar alanında en az 3 yıl tecrübeye sahip Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı tüm sanat profesyonelleri ve küratörler başvuruda bulunabilir. 1 Temmuz 2018 tarihinde sona erecek açık çağrıya dair ayrıntılı bilgi ve başvuru formu için https://www.britishcouncil.org.tr/programmes/arts/call-for-curators adresini ziyaret edebilirsiniz.

Üçüncü sergi ‘Kadın’ temasına odaklanacak

Küratörlüğünü Elif Kamışlı’nın yaptığı Geçen Gece Bir Rüya Gördüm adlı ilk dijital sergi 2017’deki 15. Altın Örümcek Web Ödülleri’nde ‘En İyi Web sitesi’ dahil 4 ödül kazanmıştı. Ocak 2018’de sanatseverlerin beğenisine sunulan, küratörlüğünü Ulya Soley’in yaptığı ikinci sergi Tanışıyor muyuz? ise 3 ayda 150 binden fazla ziyaretçiye ulaştı.

Birleşik Krallık’ın kültürel ilişkiler ve eğitim fırsatlarından sorumlu uluslararası kuruluşu British Council’ın Sanat Direktörü Esra A. Aysun, “Sanat aracılığıyla iletişim kurmanın farklı yollarını bulma ve engelleri ortadan kaldırma arayışına bir kez daha başlıyoruz. Haziran sonuna kadar sürecek açık çağrı sonucunda seçilecek yeni küratörümüz ile gene fiziksel sınırların olmadığı yepyeni bir sergi oluşturacağız. Üçüncü sergimizin konusunu temasını ise British Council olarak en önemli odak programlarımızdan biri olan kültürde kadın gücünden yola çıkarak ‘kadın’ olarak belirledik ve bu sefer hem Birleşik Krallık’tan hem de Türkiye’den sanatçıların eserlerini bir arada sergilemeyi planlıyoruz” dedi. 

‘Duvarları Olmayan Müze’ sergileri, https://exhibitions.britishcouncil.org.tr adresinden internet bağlantısı olan tüm masaüstü ve mobil cihazlardan ziyaret edilebilir. Sergi alanı ziyaretçilere zaman kısıtlaması ya da fiziksel erişim engeli olmadan sergiyi serbestçe dolaşma ve keşfetme özgürlüğü tanıyor. Ziyaretçiler, bu sanal sergi alanında eserler ve sanatçılar hakkında detaylı yazılı, görsel, işitsel bilgi alabiliyorlar. Bu şekilde sergi alanı, ziyaretçinin deneyimini seçimleriyle şekillendirmesine sağlıyor.


İlişkili Haberler
Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :