AltCity Istanbul

mimarizm.com / 21 Ağustos 2017
Dijital sanat rezidans programı AltCity İstanbul'a başvurmak için son gün 24 Eylül Pazar. Programa, sanatın tüm alanlarından, dijital sanat ile deneysel çalışmalar yapmaya ve bunu gelecekteki çalışmalarına dahil etmeye ilgi duyan sanatçılar ve yeni yetenekler başvurabilir. 

AltCity İstanbul, Türkiye'deki sanatçıların dijital sanat farkındalığını, günümüzde ve gelecekte dijital sanat projeleri üretme becerilerini ve bu konudaki işbirliği potansiyellerini artırmayı hedefliyor.

Digi.logue ve British Council işbirliğiyle düzenlenen AltCity İstanbul, dijital sanat programcıları Quays Culture’ın yapımcılığını gerçekleştirdiği bir proje. Programın sanat yönetimini ise dijital medya ve ışık sanatlarında uzmanlaşan Birleşik Krallık merkezli Squidsoup üstleniyor.

Programın amacı ve kapsamı

AltCity İstanbul, Türkiye’den sanatçılara, iki hafta süreyle tam zamanlı bir çalışmanın parçası olabilecekleri heyecan verici bir fırsat sunuyor. 

Programın amacı; yaratıcılığın, tecrübenin ve dijitalin kendi içinde bir amaç değil sanatsal yaratıcılığın aracı olduğu bir üretim ortamı yaratmak. 

Programa katılan sanatçılar, yaratıcı/teknik danışmanların yönlendirdiği ve desteklediği küçük gruplar halinde (3-6 kişi) çalışacak. İki haftanın sonunda sanatçılar eserlerini Zorlu Performans Sanatları Merkezi'ndeki Digi.logue Space'de kendileri kurarak sergileme fırsatı bulacak.

Kimler başvurabilir?

AltCity İstanbul'a, sanatın tüm alanlarından, dijital sanat ile deneysel çalışmalar yapmaya ve bunu gelecekteki çalışmalarına dahil etmeye ilgi duyan sanatçılar ve yeni yetenekler başvurabilir. 

Türkiye genelinden başvuruları kabul eden program, ihtiyaç halinde seyahat giderlerini kişi bazında değerlendirerek karşılayabilir. Mali destek veya seyahat masrafları ile ilgili sorular için arts.info@britishcouncil.org.tr adresinden iletişime geçebilirsiniz.

Takvim

Başvuru çağrısı: 15 Ağustos 2017 Salı 
Başvurular için son tarih: 24 Eylül Pazar 24.00 
Başvuruların değerlendirilmesi: 24 - 29 Eylül 2017
Başarılı adayların açıklanması: 2 Ekim 2017 Pazartesi 
Elenen adaylarla iletişime geçilmesi: 7 Ekim 2017 Pazartesi
Program başlangıç tarihi: 23 Ekim 2017 Pazartesi
Program bitiş tarihi: 4 Kasım 2017 Cumartesi

Seçici Kurul

Bager Akbay, Kurucu Ortak, İskele 47
Candaş  Şişman, Sanatçı, Kurucu Ortak, Nohlab
Cansu Ataman Bilgiç, Sanat Müdürü, British Council
Ebru Yetişkin, Doç. Dr., İstanbul Teknik Üniversitesi
Esra A. Aysun, Sanat Direktörü, British Council  
Güven Çatak, Yard. Doç. Dr., Kurucu ve Direktör, Bahçeşehir Üniversitesi BUG Oyun Laboratuvarı
Lalin Akalan, Sonar İstanbul + D Küratörü ve Sanatsal Direktör, Digi.logue, Zorlu Performans Sanatları Merkezi 

Ön eleme sonucunda belirlenen başvurular arasından programa katılacak sanatçılar, Squid Soup'dan Anthony Rowe tarafından belirlenecek. British Council ve Digi.logue üzerinden gerçekleştirilecek başvuru sürecinin sonucunda 12 sanatçıdan oluşan bir grup seçilecek. 


İlişkili Haberler
Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :