British Council Türkiye'nin "Genç Tasarım Girişimcisi"ni Seçiyor

mimarizm.com / 12 Haziran 2009
Genç Tasarım Girişimcisi Yarışması, British Council Londra tarafından ve Eczacıbaşı Topluluğu ile topluluğun son yıllarda tasarım alanındaki girişimleriyle dikkat çeken markası VitrA işbirliğinde Türkiye'de ikinci kez gerçekleştirilecek. Bu yıl dokuz ülkede düzenlenecek olan yarışmanın birincileri, Eylül ayında İngiltere'de ülkelerini temsil edecek ve "Yılın Uluslararası Genç Tasarım Girişimcisi" olabilmek için yarışacaklar.

Gelişen ekonomilerden yaratıcı fikirleri ortaya çıkararak uluslararası bir platformda tanıtmayı hedefleyen programda, British Council Londra'nın dünyanın 100'den fazla ülkesinde bulunan temsilcilikleri yarışmak istedikleri alanı belirliyor ve başvurularını yapıyorlar. Her yıl, British Council'in merkez ofisi tarafından farklı yarışma kategorileri için 9 ülke belirleniyor. Bu yıl Türkiye'nin ikinci kez aralarında bulunduğu tasarım girişimcileri kategorisinde yer alan ülkeler Birleşik Arap Emirlikleri, Hindistan, Malezya, Slovakya, Slovenya, Güney Afrika, Endonezya ve Tayvan oldu.

Geçen yıl ilki düzenlenen "Genç Tasarım Girişimcisi Yarışması", Türkiye'de de tasarım girişimciliği alanındaki tek yarışma olma özelliğini koruyor. Sektöre yeni yeteneklerin katılmasına ve onların tanıtılmasına büyük destek sağlayan yarışma, aynı zamanda Türkiye'de sektör dışında olan kişilerin de tasarım konusuna bakış açılarını genişletme gayesini taşıyor.

Tasarım girişimciliği alanında yapılacak olan yarışmaya başvuracak adayların 25-35 yaş arasında ve en az 3 yıl tasarım deneyimine sahip olması gerekiyor. Katılımcılardan aynı zamanda iyi derecede İngilizce bilmeleri ve yaratıcı fikirlere sahip olmaları bekleniyor. Yarışmaya açık kategoriler arasında ürün tasarımı, iç mimarlık, peyzaj mimarlığı ve tasarım tanıtımı bulunuyor.

Uluslararası Genç Tasarım Girişimcisi Yarışması'nın Türkiye ayağında birinci seçilen aday, alanında isim yapmış tasarımcılar tarafından belirlenecek. Eylül ayında İngiltere'de gerçekleştirilecek finalde ise seçici kurulun karşısına çıkacak olan Türkiye birincisi burada yaklaşık 45 dakikalık bir süre içinde yenilikçi fikrini tanıtacak. Genç Tasarım Girişimcisi Yarışması'nın 2008 yılı Türkiye birincisi Osman Can Özcanlı, İngiltere gezisi yanı sıra, Kate Jones ve Stephen Gillies'den imzalı özel bir cam tasarımın da sahibi olmuştu.

Genç Tasarım Girişimcisi Yarışması'nın Türkiye ayağı birincisi, İngiltere'de geçireceği 2 haftalık yoğun program sırasında sektörün önde gelen isim ve kurumlarıyla tanışma ve Avrupa'nın en tanınmış tasarım festivallerinden biri olan %100 Design ve Londra Tasarım Festivali'ni izleme fırsatını da bulacak.

Londra'da gerçekleştirilecek olan "Yılın Uluslararası Genç Tasarım Girişimcisi Yarışması"nın birinciliğine layık görülen tasarımcı ise 5000 Sterlin'lik para ödülünün yanı sıra sunduğu girişimci fikrini British Council ile birlikte yürüteceği bir proje çerçevesinde gerçekleştirme şansına sahip olacak.

Yarışma Takvimi

Son Başvuru Tarihi:
17 Temmuz 2009
Türkiye Finali: 24 Temmuz 2009
Sektörel Tur ve İngiltere Finali: 13–26 Eylül 2009

Genç Tasarım Girişimcisi Yarışması'na katılmak isteyen tasarımcıların 17 Temmuz 2009 tarihine kadar British Council sayfasından başvuru yapmaları gerekiyor.

Daha detaylı bilgiye ve başvuru formuna ulaşmak için lütfen tıklayınız.


İlişkili Haberler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :