2014 Ulusal Çelik Yapı Ödülleri ve Yarışması

mimarizm.com / 08 Ekim 2014

                             


2013 yılındaki başarılı deneyimi göz önüne alan Türk Yapısal Çelik Derneği, 2014 Ulusal Çelik Yapı Ödülleri ve Yarışması'nı düzenliyor. Jüri tarafından yapılan değerlendirme sonucunda değişik kategorilerde birden fazla çelik yapı projesine Ulusal Çelik Yapı Ödülü verilecek. Ödül alan projelerden biri ayrıca, European Steel Design Awards 2015'e aday gösterilmeye hak kazanacak.


Avrupa Yapısal Çelik Birliği'nin (European Convention for Constructional Steelwork-ECCS) iki yılda bir düzenlediği European Steel Design Awards'a 1999 yılından bu yana seçilmiş projeleri gönderen Türk Yapısal Çelik Derneği (TUCSA)  böylece, Türk mimar ve mühendislerinin gerçekleştirdikleri çelik yapılar ile ECCS Ödülü'ne değer görülmesini sağladı.

Daha önce "Türkiye Çelik Yapı Tasarım Yarışması" olarak düzenlenen ve ECCS'e gönderilecek projeyi seçmeyi hedefleyen jüri değerlendirmeleri, ilk defa 2013 yılında değişik kategorilerde ödüllerin verildiği bir yarışmaya dönüşerek, Türk Yapısal Çelik Derneği tarafından Sektör Ödülleri Töreni kapsamında üç kategoride birer projeye ulusal ödüller verilmişti. Bu projeler arasından belirlenen "Çelik Radar Kuleleri" de European Steel Design Awards 2013'te ödüle değer görülmüştü.

Türk Yapısal Çelik Derneği, 2013 yılındaki başarılı deneyimden hareketle Ulusal Çelik Yapı Ödülü 2014 'ü düzenleme kararı aldı. Jüri tarafından yapılacak değerlendirmeye istinaden değişik kategorilerde birden fazla projeye Ulusal Çelik Yapı Ödülü verilebilecek. Ayrıca, ödül alan projelerden biri ECCS tarafından yayımlanacak şartname kriterlerine göre European Steel Design Awards 2015'e aday gösterilmeye hak kazanacak.

Yarışmanın Amacı
Çeliğin mimarlık, inşaat, üretim, sürdürülebilirlik ve ekonomi kriterleri açısından avantajlarını ortaya çıkaran seçkin çelik yapı tasarımlarını ödüllendirmek, böylece; yapısal çelik endüstrisini daha rekabetçi ve bilinir hale getirerek yatırımcı, mimar ve mühendislerin çeliğin avantajlarından daha çok yararlanmalarına olanak sağlamak.

Katılım Koşulları
Yarışmaya hangi ülkede inşa edildiğine bakılmaksızın, aşağıdaki koşulları karşılayan çelik yapı projeleri katılabiliyor:
- Projenin son üç yıl içinde gerçekleştirilmiş olması ve en geç 31 Mayıs 2015'te işletmeye açılacak olması,
- Projenin yeni bina veya köprü projesi veya bu yapılara ilişkin yenileme (Büyük güçlendirme, tevsii veya iyileştirme) projesi olması,
- Taşıyıcı sistemin çelik olması,
- Dünyanın herhangi bir yerinde inşa edilmiş ancak tasarımının, çelik imalatının veya montajının Türk firmaları tarafından yapılmış olması.

Projede Aranan Nitelikler
- Uluslararası alanda kabul gören standartlarda yapılmış olması,
- Mimari, yapısal tasarım ve inşaat kalitesinin yüksek değerde olması,
- Çeliğin inşaat, imalat, ekonomi ve mimari avantajını belirgin olarak göstermesi,
- Çeliğin imajını geliştirmesi,
- Çelik ve onun çeşitli kullanımlarına ilişkin bilgilerin yaygınlaştırmasına katkıda bulunması ve çeliğin gelişimine dikkat çekmesi,
- Çelik yapıların sürdürülebilirlik prensiplerine bağlılığ,
- Tüm inşaat sektöründe çeliğin daha çok kullanılması yönünde kullanıcıları, mimarları ve mühendisleri özendirmesi ve çelik sanayinin daha rekabetçi olmasına katkıda bulunması.

Proje başvuruları; projenin tarafları olarak kabul edilecek proje yatırımcısı, proje mimarı, statik proje mühendisi ve çelik yapı yüklenicisini / imalatçısının mutabakatını almış bir temsilci tarafından yapılabiliyor. Başvurular,  web Türk Yapısal Çelik Derneği internet sitesinde yayımlanan Başvuru Formu 'nu elektronik ortamda doldurup göndererek yapılıyor.

Jüri
Dr. Selçuk İZ, İnş. Y. Müh.
Yaşar MARULYALI, Y.Müh. Mimar
Cem SORGUÇ, Mimar
Prof. Dr. Hasan ŞENER, İstanbul Teknik Üniversitesi (Jüri Başkanı)
Prof. Dr. Ayhan USTA, Yüksek Mimar, Kültür Üniversitesi
Yrd. Doç. Dr. Selim VELİOĞLU, İstanbul Teknik Üniversitesi
Prof. Dr. Nesrin YARDIMCI, Yeditepe Üniversitesi  

Yarışma Takvimi
Yarışmanın İlanı: 21 Temmuz 2014
Soru Sorma Son Tarihi: 10 Ekim 2014  
Soruların Yanıtlanması: 17 Ekim 2014  
Son Başvuru Tarihi: 24 Ekim 2014  
Proje Teslim Tarihi: 03 Kasım 2014
Jüri Değerlendirme Toplantısı: 04-12 Kasım 2014
Sonuçların Açıklanması: 14 Kasım 2014


Ayrıntılı bilgi için
tıklayınız.


İlişkili Haberler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :