Bilgi Üniversitesi Enerji Müzesi'ne Avrupa Müze Akademisi Ödülü

mimarizm.com / 14 Mayıs 2012

Avrupa Müze Akademisi tarafından düzenlenen ve Avrupa'daki endüstri, teknoloji ve bilim müzelerine verilen "Micheletti Ödülü" Almanya'da gerçekleştirilen törenle sahiplerini buldu. İstanbul Bilgi Üniversitesi Enerji Müzesi ise bu yıl ilk defa verilen DASA Ödülü'nü aldı.

Avrupa Müze Akademisi (EMA) tarafından 1996 yılından bu yana Avrupa'daki endüstri, teknoloji ve bilim müzelerine verilmekte olan "Micheletti Ödülü", 28 Nisan Cumartesi günü Almanya, Augsburg Tekstil ve Endüstri Müzesi'nde (TİM) gerçekleştirilen ödül töreni ile sahiplerini buldu.

Ödül törenine, EMA yönetim kurulu üyelerinin yanı sıra Bavyera Eyaleti Bilim, Araştırma ve Sanat Bakanı Dr. Wolfgang Heubisch, Augsburg Belediye Başkanı Dr. Kurt Gribl, EMA yönetim kurulunda görev alan Lüksemburg Prensesi Sibilla de Luxembourg ile tüm etkinliğin sponsoru olan MAN Diesel & Turbo Genel Müdürü Dr. René Umlauft da katıldı.

2012 Micheletti Ödülü'nü, ünlü mimar Zaha Hadid'in imzasıyını taşıyan ve kente ekonomik ve kültürel canlılık katması beklenen Glasgow Ulaşım Müzesi alırken, İstanbul Bilgi Üniversitesi Enerji Müzesi de bu yıl ilk kez verilen DASA (Dortmund ArbeitsWelt Ausstellung - Working World Exhibition) Ödülü'ne layık görüldü.

DASA Müzesi Direktörü Dr. Gerhard Kilger, ödülü, İstanbul Bilgi Üniversitesi öğretim üyesi ve Enerji Müzesi'nin de içinde yer aldığı santralistanbul'un kurucu direktörü Doç. Dr. Serhan Ada'ya takdim etti.

Dr. Gerhard Kilger, Haliç'in en ucunda yer alan ve uzun yıllar İstanbul ve Türkiye'nin çalışma ve endüstri dünyasında önemli bir rol oynadıktan sonra İstanbul Bilgi Üniversitesi'nin çabalarıyla müze dünyasına kazandırılan müzenin ödüle değer bulunmasını; eğitim işlevi ile müze işlevini başarılı ve organik bir şekilde bütünleştirmesi, bunu yaparken de çevre semtlerle sosyal gelişme konusunda yakın bir işbirliği kurmuş olması ile ilişkilendirdi.

Micheletti Ödülü etkinliklerine önümüzdeki yıl Bursa'daki Kent Müzesi ev sahipliği yapacak.


İlişkili Haberler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :